Premiér Petr Fiala se po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vrátil do Prahy. Na tiskové konferenci po příletu vyjádřil obdiv Ukrajincům za jejich statečnost a vytrvalost. Zdůraznil, že je zásadní Ukrajinu podporovat, protože bojuje i za naši svobodu.
„Dovolte mi, abych vyjádřil obdiv Ukrajině a Ukrajincům za jejich statečný boj,“ uvedl Fiala s tím, že měl možnost situaci vidět na vlastní oči a pochopit, s čím se musí vyrovnávat. Poděkoval všem, kteří jej na cestě doprovázeli. „Každý musel prokázat osobní odvahu a rozhodnout se účastnit této akce, která byla spojena s určitými riziky,“ doplnil.
Fiala zopakoval, že jsme si sice všichni vědomi toho, že Ukrajina bojuje za svoji svobodu a nezávislost. „Musíme si ale uvědomit, že také bojují za nás a my je musíme v tom boji podpořit. Proto jsme tam jeli osobně. Abychom jim dali najevo, že nejsou sami,“ sdělil premiér.
Fiala a jeho kolegové se Zelenským hovořili o sankcích, o humanitární pomoci, ale i o vojenské či diplomatické pomoci. „Ukrajina potřebuje především dodávky zbraní. Ukrajinci nesmírně statečně, chytře a strategicky bojují. Mají ale šanci, jen pokud jim západní země dodají dostatek vojenské techniky,“ popsal.
Fiala je přesvědčen, že Ukrajinci by si v případě dostatečné podpory dokázali vytvořit sami bezletovou zónu, o které se hovoří. Řeč byla i o tom, že by některé státy mohly poskytnout ochranu ruským vojákům, kteří dezertují. „Všechny informace, podněty a požadavky přeneseme na jednání Evropské rady, která se bude konat příští týden v Bruselu,“ prohlásil Fiala.
„To, co hlavně dokáže zastavit ruského agresora, to je statečnost Ukrajinců. Vladimir Putin je překvapen,“ myslí si Fiala s tím, že nyní je třeba pokračovat v podpoře Ukrajiny a v jednotných krocích západních států proti Rusku. „Pak je šance, že nakonec dospějeme k mírovému, diplomatickému řešení celé situace,“ uvedl český premiér.
„Já jsem tu cestu moc nezvažoval. Člověk má dělat věci, kterým věří a které jsou správné. Nemůžete poměřovat rizika a ten význam. Tam bojují lidé za nás, za svoje životy, je to spřátelená země. Potřebují nejen to, abychom mluvili o tom, že za nimi stojíme, ale potřebují to vidět na činech. Tahle věc nám připadala správná, a tak jsme ji udělali,“ zaznělo na tiskové konferenci.
Novináři se logicky ptali i na to, proč byl v delegaci i někdejší polský premiér Jarosław Kaczyński. „Není člověk bez funkce, je to vicepremiér. Když si dáte dohromady všechny souvislosti, to, kdo byl jeho bratr, jaké jsou tam vazby na polsko-ruské vztahy, odpověď je asi logická,“ sdělil Fiala, který také řekl, že byli osloveni i další premiéři, tudíž o cestě věděli.
„Já se nebudu schovávat za žádná jednání. Jsou věci, o kterých se musíte rozhodnout sám. Je to odpovědnost, která se pojí s pozicí premiéra,“ zaznělo od Petra Fialy na dotaz, jestli jeho cestu řešily i tajné služby, případně další bezpečnostní složky státu.
Záznam tiskové konference Petra Fialy po návratu z Ukrajiny:
Bojují za nás
V Kyjevě jednali v úterý večer premiéři Česka, Polska a Slovinska. Podle ukrajinské hlavy státu se jedná o silný projev podpory. Fiala na tiskové konferenci po jednání vzkázal, že obdivuje odvahu Ukrajinců bojovat. A to nejen za svou zemi, ale za životy a svobodu všech lidí v Evropě. Momentálně je premiér na cestě zpět do Prahy.
„Jsme tady, abychom vyjádřili podporu vaší zemi, obdivujeme vaši odvahu. Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku,“ vzkázal po jednání s prezidentem Zelenským premiér Petr Fiala. „Jsme zde, abychom vyjádřili obdiv k vašemu boji. Jsme zde, protože bráníte své domovy, vaši zemi, ale také Evropu a základní evropské hodnoty,“ prohlásil Morawiecki.
„Vaše návštěva Kyjeva v této těžké době je silným důkazem vaší podpory. Velmi si jí vážíme,“ vzkázal ukrajinský prezident Zelenskyj třem premiérům. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února.
Fiala už dříve během dneška uvedl, že cesta do Kyjeva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Podle něj je o ní informováno mezinárodní společenství včetně OSN.