Fiala: Jednoduchá cesta k nezávislosti na Rusku neexistuje. Zodpovědnost má každý z nás

AUTOR: Petr Fiala / se souhlasem

Premiér Petr Fiala přednesl mimořádný projev. Popsal, jaké kroky vláda učinila směrem k ukončení závislosti na energiích z Ruska a jak bude možné zvládnout zimu i v případě ukončení ruských dodávek. Vyzval občany, aby se nebáli říci si kvůli vysokým cenám energií o pomoc, ale také požádal každého, aby plynem i elektřinou šetřil.

V úvodu projevu premiér připomněl kroky vlády na pomoc občanům. Jmenoval zejména zastropování cen energií pro domácnosti, ale i školy či nemocnice. Zároveň připomněl, že kabinet připravil pomoc i pro firmy.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

„Bezprostředním důvodem byl raketový nárůst cen elektřiny na konci srpna, který šokoval prakticky celou Evropu. Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti Západu. Zatímco na Ukrajině útočí Rusko zbraněmi, proti zbytku Evropy používá manipulaci s cenami energií. Jeho cílem je ohrozit sociální jistoty obyvatel evropských zemí, rozvrátit jejich ekonomiku, podkopat důvěru občanů ve stát a v demokracii jako takovou a postavit jednotlivé evropské země proti sobě,“ řekl Fiala.

Předseda vlády zmínil i tzv. deštník proti drahotě. Lidem řekl, že by se neměli stydět říct si o pomoc. „Nacházíme se v mimořádné situaci,“ připomněl Fiala.

Zásadním problémem je ale podle Fialy česká závislost na Rusku. „Říkám to opakovaně a musím to zopakovat i nyní. Jednoduchá cesta neexistuje,“ sdílel předseda vlády s tím, že on i další členové kabinetu od jara pracují na změně.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ačkoli se podařilo naplnit české zásobníky plynu tak, aby Česká republika přežila zimu i v případě, že se ruský prezident rozhodne vypnout plyn, Fiala požádal občany, aby energiemi šetřili, jak jen to bude možné. „Děláme, co můžeme, aby se Česká republika stala co nejdříve energeticky suverénním státem. Kus odpovědnosti za to, jak se nám to povede, ale leží i na každém z nás,“ zaznělo v projevu.

„Rozumné hospodaření s plynem i elektřinou ze strany každého z nás totiž bude mít tuto zimu hned tři různé, ale velmi pozitivní a potřebné efekty. Za prvé, budeme tím šetřit vlastní peníze. Za druhé, budeme šetřit i naše společné peníze ve státním rozpočtu, a tedy společně tak bojovat proti inflaci. A za třetí, budeme tak pomáhat i našemu průmyslu a celé naší ekonomice. Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem,“ slíbil Fiala.