Kde skončily desítky miliard na pomoc podnikatelům, ptá se Fiala

Předseda ODS Petr Fiala (archiv ODS)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: archiv ODS

Uplynuly dva měsíce od chvíle, kdy vláda zavedla krizová opatření v boji s koronavirem, a vypnula tak značnou část české ekonomiky. Následně kabinet přislíbil dotčeným podnikatelům a živnostníkům finanční pomoc. Jak připomněli zástupci ODS, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) mluvila až o 1,2 bilionu korun, nyní proto požadují kontrolu využití těchto prostředků. Předseda strany Petr Fiala chce kvůli tomu navrhnout i zřízení speciální parlamentní komise, jak uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Komise by měla zahrnovat představitele všech parlamentních stran s paritním zastoupením, tedy devět stran, devět členů komise. Cílem bude dohlížet na průběh a efektivitu podpory. Doufám, že návrh podpoří všechny politické strany. Jde o to, aby desítky miliard skutečně skončily u podnikatelů a zaměstnavatelů a pomohly naší ekonomice,“ vysvětloval Fiala.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

V první vlně vládní pomoci usilovalo v rámci programu COVID I o úvěr 3200 podnikatelů, z nichž mnoho pražských firem dostalo zamítavé stanovisko s tím, že prostředky pro hlavní město již byly vyčerpány. Následující program COVID II se žadatelů z Prahy kvůli unijnímu financování určenému pro méně rozvinuté regiony vůbec netýkal, a tak vznikl COVID Praha, kam původně sliboval přispět dalšími miliardami i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nakonec však svůj slib nesplnil, a tak během prvních deseti minut bojovalo 363 žadatelů o 600 milionů korun.

Nyní navíc vydalo ministerstvo vnitra stanovisko, z něhož vyplývá, že program COVID Praha mohl být v rozporu se zákonem o hlavním městě. Praha totiž podle zákona nemůže ručit za úvěry. Při schvalování měla být navíc porušena pravidla ohledně připomínkování odbory magistrátu. Na středečním jednání kontrolního výboru to uvedla jeho předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS) spolu s radní pro legislativu Hanou Kordovou Marvanovou (za STAN).

V současnosti se ale připravuje další vládní program, COVID III, kam by měli mít opět přístup i pražští podnikatelé. Přesný termín jeho spuštění však nebyl dosud zveřejněn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články