Fiala: Mlejnek k objasnění kauzy Dozimetr přispěl před zahájením trestního řízení

Eric Drooker

Role šéfa civilní rozvědky (ÚZSI) Petra Mlejnka v objasnění kauzy Dozimetr byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Takto premiér Petr Fiala (ODS) při návštěvě Hodonína u Kunštátu upřesnil své středeční vyjádření. Zopakoval, že ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který Mlejnka do funkce vybral, má stále jeho důvěru. Podle zdrojů Deníku N předložil Mlejnek ministrům čestné prohlášení jednoho ze svědků z kauzy Dozimetr, kterému radil, aby se obrátil na policii.

Mlejnek ve středu na jednání kabinetu vysvětloval členům vlády informace médií o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn. Fiala poté uvedl, že Mlejnek sehrál při objasňování kauzy Dozimetr pozitivní roli. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová na dotaz webů Deník N a Respekt odpověděla, že „o participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo“. Fiala proto ve čtvrtek upřesnil, že role Mlejnka v objasnění kauzy Dozimetr byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení.

Deník N ve čtvrtek s odkazem na tři členy vlády napsal, že Mlejnek na zasedání kabinetu předložil čestné prohlášení podepsané jedním ze svědků v kauze Dozimetr. „V dokumentu podle zdrojů z vlády stojí, že Mlejnek tohoto svědka přesvědčil, aby své podezření ze spáchání trestného činu nahlásil a spolupracoval s policií,“ napsal web. Také podle dalšího ministra radil Mlejnek svědkovi, jak postupovat.

Kabinet ve středu neshledal důvody pro Mlejnkovo odvolání. Podle Rakušana by funkci nemohl vykonávat jen v případě, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Mlejnek, který se ujal vedení ÚZSI 8. července, by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI. Opoziční hnutí ANO vyzvalo Fialu k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Policisté v červnu obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než desítku lidí. Policie tvrdí, že obvinění systematicky obsadili klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.