Fiala: Musíme dál pomáhat Ukrajině. Je potřeba více solidarity od dalších zemí

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) během summitu NATO na tiskové konferenci představil, co se v úvodní části setkání podařilo dojednat. Zásadní je podle něj pozvánka ke členství pro Finsko a Švédsko, shoda na intenzivnější podpoře Ukrajiny nebo schválení nového strategického dokumentu Severoatlantické aliance.

„Je možné říci, že tento summit NATO je v mnoha směrech historický,“ uvedl Fiala. „Domluvili jsme se na posílení východního křídla Severoatlantické aliance tak, abychom byli schopni chránit každý centimetr území členských států NATO,“ zaznělo na tiskové konferenci. Finsko a Švédsko dostanou oficiální pozvánku ke vstupu do NATO, což je podle Fialy historická zpráva. „Toto je pravý opak toho, čeho chtěl dosáhnout Vladimir Putin,“ myslí si premiér.

()

Na jednání ve středu dopoledne byla přijata nová strategická koncepce NATO. „Oceňujeme, že se tam mluví o Rusku jako o přímé hrozbě pro bezpečnost. Popisují se tam i další hrozby včetně Číny. Je to dobrý výchozí materiál pro další roky,“ je přesvědčen Fiala. Za Českou republiku zmínil, že se země hlásí k tomu, aby dosáhla dvou procent HDP na obranu v roce 2024. „Pokud jde o financování, Česko podporuje zvýšení společného financování Severoatlantické aliance,“ řekl předseda vlády, podle kterého summit ukázal jednotu NATO.

„Pro Českou republiku je významné, že Severoatlantická aliance přijme nový strategický koncept,“ doplnil premiéra ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). I on zdůraznil, jak zásadní je míra jednoty NATO. „To je opravdu špatná zpráva pro Vladimira Putina,“ dodal.

Na dotaz, jakým způsobem bude NATO zintenzivňovat pomoc Ukrajině, Fiala řekl, že je třeba dodávat více zbraní. „Statečný boj, který Ukrajinci vedou, si zaslouží naši podporu. To, co je důležité, je, že pomoc má být opravdu rychlá. Naše dodávky se nemají žádným způsobem zdržovat. To, co je potřeba udělat, je abychom pocítili větší míru solidarity od dalších zemí,“ vysvětlil Fiala. Premiér očekává, že v případě dalších dodávek zbraní by Česko mělo od západních partnerů dostat zbraně jiné.

Fiala je přesvědčen o tom, že se úplně změnila atmosféra ohledně financování závazků k Severoatlantické alianci. „Zaznívalo to tady jednoznačně. A i Česká republika se k tomu hlásí a uděláme všechno pro to, abychom tohoto závazku dosáhli,“ odpověděl premiér na dotaz týkající se zvýšení vynakládání prostředků na obranu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]