Fiala: Musíme změnit energetiku tak, abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu

Premiér Petr Fiala na sjezdu KDU-ČSL (KDU-ČSL / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala na sjezdu KDU-ČSL | FOTO: KDU-ČSL / se souhlasem

Vládní koalice funguje jako dobrý tým, čeká ji ale mnoho výzev, řekl v sobotu na sjezdu lidovců premiér Petr Fiala (ODS). Zmínil energetiku, uprchlickou vlnu či inflaci. Uvedl také, že ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou na podzim v řadě senátních obvodů kandidovat pod hlavičkou koalice SPOLU, která loni vyhrála parlamentní volby.

Fiala přiznal, že při prvních debatách o možné koaliční spolupráci ani sám nečekal, že spolupráce tří subjektů bude tak silná. „Přijel jsem sem dnes i proto, abych vám za tu spolupráci a podporu společného projektu poděkoval,“ řekl premiér.

()

Šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi, který na sjezdu post obhajuje, poděkoval za pracovitost, nasazení a za to, že drží slovo. Věří, že spolupráce bude nadále pokračovat stejně intenzivně.

K vládnímu působení uvedl, že kabinet čeká spousta úkolů a výzev. „Musíme změnit energetiku tak, abychom nebyli závislí na libovůli Kremlu, aby firmy a domácnosti měly dostatek energií za přijatelnou cenu, musíme důstojně zvládnout uprchlickou vlnu a pomoci občanům, kteří nebudou schopni sami zvládnout inflaci a nastupující drahotu,“ poznamenal premiér. Pro ODS i KDU-ČSL je podle Fialy klíčové zejména to, aby rodiny s dětmi fungovaly co nejlépe a aby na ně ekonomické těžkosti doléhaly co nejméně.

Fiala uvedl, že se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 blíží k dohodě o společném postupu v řadě senátních obvodů v koalici SPOLU. Je si jist, že to, že v některých obvodech, obcích a městech budou nominanti zmíněných stran kandidovat proti sobě, spolupráci nenaruší.

Prezident nemá zpochybňovat ústavu

Premiér Fiala se vyjádřil také k volbě příští hlavy státu. Koalice SPOLU by podle něj měla společně podpořit jednoho kandidáta. „My určitě chceme, aby prezidentem České republiky byl člověk, který nezpochybňuje ústavu, respektuje ústavní tradice, je jednoznačně orientovaný prozápadně a demokraticky a bude to důstojná hlava státu, která bude společnost spojovat, a ne rozdělovat,“ řekl Fiala.

(Profimedia)

Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by mělo být o možném společném koaličním kandidátovi na prezidenta jasno nejpozději v září. „Pro nás je klíčové, abychom dokázali zvládnout prezidentskou volbu tak, že příští prezident bude důstojným reprezentantem naší země, který bude spojovat občany, bude mít sílu a energii dělat prezidentský mandát naplno,“ řekl Jurečka před zahájením sjezdu KDU-ČSL. „Je pro nás důležité najít synergii ideálně na půdorysu celé vládní koalice, nebo minimálně na půdorysu koalice Spolu,“ doplnil.

Poslední dva měsíce podle něj vládní strany neměly vzhledem k dění na Ukrajině čas záležitost řešit. „Je ještě nějaký čas. Prezidentská volba je za zhruba tři čtvrtě roku. Myslím, že nejpozději, kdy musí být jasno, je období září tohoto roku,“ dodal šéf lidovců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]