Fiala nejel do Kyjeva jen proto, aby se vyfotil se Zelenským

Eric Drooker

Společná cesta českého premiéra Petra Fialy, polského premiéra Mateusze Morawieckého, vicepremiéra Jaroslawa Kaczyńského a slovinského premiéra Janeze Janši vzbudila rozruch po celé Evropě. Zatímco u nás sklízí Fiala převážně obdiv a úctu, tak různě po Evropě slyšíme i skeptické hlasy. Hlavně jde o výtku, že cesta byla jen prázdným gestem a že ji nepodporovaly orgány Evropské unie.

Mezi nejdůraznějšími kritiky se objevila i slovenská diplomatka a herečka Magda Vášáryová. Uvedla, že cesta státníků ohrozila bezpečnost ukrajinského prezidenta Zelenského. Na svém Facebooku se také pozastavila nad nesourodostí delegace, v níž prý převažují „antievropané“. Vášáryová napsala: „Slovinský pre­­miér Janša, který silně EU kritizuje, dva Poláci, kteří chtějí Polsko vyvést z EU a několik let v zemi rozkládají demokratické instituce a nový český premiér?“

Je jistě pravda, že polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost v Polsku utáhla šrouby a zavádí řadu kontroverzních akcí. Je ale naprosto nerozumné polskou vládu peskovat právě nyní, v době zásadního ohrožení evropské bezpečnosti. Ani Janeze Janšu nemusíme pro jeho populismus obdivovat, ale i zde kritika jeho vlády bledne před realitou ruské agrese.

Kritika, že šlo o prázdné gesto, je nemístná. Premiér Fiala si za svoji cestu do Kyjeva zaslouží uznání.

Za prvé jde o silný politický signál, že nepovažujeme Ukrajinu za ztracenou. Kdyby byla Ukrajina už na kolenou a kolem její vlády Putin utahoval smyčku, nebyla by cesta premiérů možná. Nyní celý svět vidí, že Ukrajina má šanci obstát.

Za druhé jde o vyjádření odvahy. Státníci ukázali Rusům, že nemají strach. Strach je přitom přesně to, čeho chce u evropských politiků Putin dosáhnout.

Za třetí nepochybujme, že je taková návštěva morální vzpruhou pro statečné obránce Ukrajiny i pro běžné obyvatele Kyjeva. Státníci tím Ukrajincům sdělili: Stojíme při vás, nenecháme vás v tom. Samozřejmě nelze zastírat, že současnou míru pomoci nemohou lidé, na něž agresoři házejí bomby, považovat za dostatečnou. I tak je ale třeba dělat maximum.

Za čtvrté je jasné, že během jednání s ukrajinským vedením se premiéři snažili najít zcela konkrétní prostředky pomoci pro napadenou zemi. Osobní jednání…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články