Fiala nemá plebs appeal, je slušný a rozumný. Volby ale vyhrají, říká Schwarzenberg

„Nikdo z dnešních kandidátů není zdaleka tak vtipný a útočný, jako byl Kalousek. Prezidentské kampani chybí trochu jiskra a tu by tam mohl Kalousek přinést. Těšil se na střet z Babišem,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 Karel Schwarzenberg (ČTK)

„Nikdo z dnešních kandidátů není zdaleka tak vtipný a útočný, jako byl Kalousek. Prezidentské kampani chybí trochu jiskra a tu by tam mohl Kalousek přinést. Těšil se na střet z Babišem,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 Karel Schwarzenberg | FOTO: ČTK

Spoluzakladatel TOP 09 a její čestný předseda Karel Schwarzenberg končí v politice. Dokázal v ní mnohé, proto jeho pohled na současné dění je erudovaným názorem zkušeného politika. Podle bývalého šéfa české diplomacie se vítězem voleb stane koalice SPOLU, kdežto ČSSD se do sněmovny nedostane. Svěřil se i se svým pohledem na šéfa ODS Petra Fialu a jeho vystupování.

Schwarzenberg své názory na předvolební situaci shrnul v rozhovoru pro Novinky.cz. Mimo jiné se pozastavil nad opětovným růstem preferencí hnutí ANO, který je podle něj dán především faktem, že Andrej Babiš disponuje „hromadou peněz“.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

S názorem, že současná opozice není dostatečně silná, aby premiérovo hnutí dokázala porazit, protože má slabé lídry, nesouhlasí. „Nevidím v české politice žádné génie, ale tak slabí také nejsou. Piráti a Starostové i my ve SPOLU tam máme dobré lidi,“ říká neúspěšný kandidát na prezidenta. 

„Piráti už vedli, ale musí čelit velmi silné a lživé propagandě ze strany Babiše. Když máte dost peněz, tak si takovou kampaň můžete dovolit. Věru nejsem Pirát a jejich představy nejsou moje, ale čelí strašné propagandě,“ dodává.

Podle Schwarzenberga jsou Piráti nová levicová strana, která je ovšem potřeba. „Když sociální demokracie spáchá velmi úspěšně sebevraždu, tak ji musí někdo nahradit. Podle mého se ČSSD propadne. Všude v Evropě je sociální demokracie v krizi. A u nás navíc udělala tragický omyl, když se vrhla do náruče Babiše. To ji zničilo úplně,“ myslí si třiaosmdesátiletý politik.

„Ale jak rád říkám, je těžké vybudovat sociální demokracii bez sociálních demokratů. U nás jich moc není a nebylo. Zajisté jimi byli Špidla nebo Buzková,“ říká Schwarzenberg s tím, že ani Zeman s Paroubkem se mezi ně nemohou počítat, protože přišli odjinud, když viděli, že napravo je obsazeno Klausem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Na rozdíl od ČSSD ovšem koalici SPOLU hodnotí čestný předseda TOP 09 pozitivně. Včetně jejích lídrů. „Markéta Pekarová Adamová je pilná a energická. Fialovi se podařilo ODS očistit a Jurečka je slušný lidovecký zemědělec, jak má být,“ říká v rozhovoru pro Novinky.

Na Petru Fialovi ovšem Karel Schwarzenberg vidí i jednu „stinnou“ stránku. „Jak říkala moje matka, nemá plebs appeal. To nemá spousta politiků. Je slušný a rozumný. Pravda, není velký tahoun, ale myslím, že volby vyhrají,“ je přesvědčen bývalý kancléř prezidenta Václava Havla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články