Agentura Median zveřejnila volební model, podle kterého by Babišovo hnutí ANO vyhrálo volby s 28,5 procenty, druhá ODS by získala 16,5 procenta a jako třetí by se umístila SPD s 11,5 procenty. Ve vládě se odehrává kanibalismus, kdy občanští demokraté požírají své menší koaliční partnery, celková podpora vládní koalice však zůstává relativně vysoká, upozorňuje v rozhovoru pro deník FORUM analytik Přemysl Čech z Medianu. Vysvětluje také, proč se dotazovali na jednotlivé strany a ne na koalice, jak to dělali doposud.
Co je podle vás hlavní sdělení aktuálního modelu Medianu pro sněmovní volby?
Preference jednotlivých stran v průběhu času mírně klesají, mírně stoupají, to znamená kolísají. Navíc všechny výsledky mají vždycky nějakou statistickou chybu, ale to, co mně v kontextu silně se rozvíjející kampaně ze strany ANO a okamurovců připadá asi jako nejdůležitější sdělení, je, že vládní koalice má stále podporu okolo 43 procent. Neustále se ozývají hlasy, které stávající vládu zpochybňují, ale v tom průzkumu – i když jsem matematik, takže ta čísla vždycky beru trochu s rezervou a není asi úplně korektní jenom posčítat dohromady preference ODS, Pirátů a dalších – celkově podpora vlády je pořád velmi vysoká.
Myslím si, že vláda by si měla uvědomit, že dostala silný mandát, aby udělala určité transformační kroky. Pokud si vláda nebude vědoma toho, že má mandát prostě tu zemi někam transformovat, udělá zásadní chybu.
U vládní koalice nelze pozorovat žádný klesající trend v souvislosti s aktuální situací, nebo ho můžeme pozorovat jen u některých stran ve vládě?
ČSSD v tom modelu teď překročila 5 procent. Naproti tomu TOP 09 a KDU-ČSL se dostaly pod 5 procent. Skutečnost není 5,5 ani 4,5 procenta, je někde mezi, nevím, 7 až 4 procenty. Tato konkrétní čísla není možné přeceňovat. Když bych na vaši otázku odpovídal tím, že se pravděpodobně trošku opakuje vládní kanibalismus, jak to bylo za Babiše, tak to není moje myšlenka. Dominující strana ve vládní koalici trošičku požírá nebo vystupuje na úkor ostatních, kteří možná trochu ztrácejí svoji pozici, ale zase mně připadá, že se snaží vystupovat a trošku se prodávat.
Premiér Petr Fiala po vstupu do vlády neskutečně zasvítil, přitom během celé volební kampaně se o Petru Fialovi mluvilo s určitým despektem, že nemá dobré vyjadřovací schopnosti a že je příliš intelektuální. Mně osobně připadalo, když jsem ho viděl na úplně poslední diskuzi před volbami, že mluví státnicky rozvážně a moudře. To, že se podařilo, že je premiérem, je trošku kometa, která začala svítit, a to, že je tak dobrý, je prostě skutečnost a někde se to odráží. Když bych řekl, že ODS vytáhnul z bahna, tak to také nebude moje myšlenka, říkalo se to tady mnohokrát.
V době, kdy tady vládlo ANO, se zapomínalo na skutečnost, že se opíralo o podporu, řekněme, 30 až 35 procent populace, ale vládlo i těm 70 procentům, kteří s tím nesouhlasili. Chci tím říct to, že ve společnosti je velké množství lidí, kteří by chtěli jiný směr a odlišné věci než jenom to, co tady představovala předchozí vládní garnitura, a že tito lidé zoufale hledají nějakého představitele, který by artikuloval jejich potřebu. To je zcela přirozené. Pět let nám tady neustále ze všech průzkumů vychází, že společnost je rozdělená zhruba půl na půl.
A jak si podle vás vedou Piráti?
Z řady důvodů, které není prostor tady rozebírat, neuspěli tak, jak by chtěli. Řada lidí třeba i uvažovala, že by Piráty podpořila z důvodu toho, že by mohli být nositelem změny, po které tady byl nebo stále je hlad, ale v okamžiku, kdy tu vizi nebo cíl nenaplnili, tak tihle lidé jim už nikdy svůj hlas prostě nedají.
Z jakého důvodu jste se ve svém průzkumu ptali na jednotlivé strany, a nikoli na koalice?
Přišlo nám, že začínají být důležitější jednotlivé strany. A že potom nějaký odhad potenciální síly toho spojení se dá také udělat, byť říkám, že se to nedá úplně sečíst. Lidé by třeba určitou stranu volili, ale v okamžiku, kdy se spojí s jinou do koalice, je tam nějakých osm, pět procent lidí, které to odradí, takže se to nedá úplně posčítávat. Ten záběr po stranách nám přišel pro tuhle dobu už nějak relevantnější. Nevím, jestli jsme udělali dobře, nebo špatně.
Projevila se současná kampaň, kterou dělají hnutí ANO a SPD, ve vývoji jejich preferencích?
To, co se objevilo z hlediska SPD, se nemohlo projevit, protože je to velmi čerstvé. Z hlediska ANO si spíš myslím, že jeho kampaň upevňuje stávající voliče. Lidé, kteří potom jdou na Babišovy mítinky a na youtube říkají, že ho milují a budou volit a preferují ho na prezidentskou pozici atd., ti už to takhle říkali před dvěma roky.
Svým způsobem to potom může mít i negativní vliv na ostatní lidi. Jestli jsme si tady říkali hypotézu o tom, že část občanů nesouhlasí se směrem, který tady představoval Andrej Babiš, tak o to více si řeknou, tohle opravdu nechceme, to je hrůza, potřebujeme někoho, kdo proti tomu bude stavět hráz, a budou hledat nějakého reprezentanta. A když tady nebude jiný reprezentant než ODS, tak to zase radši hodí té ODS, aby tady vůbec někdo byl, a to se kruhem vracím k té základní myšlence.
Můj osobní pocit je, že výsledky loňských voleb určila štěstěna. Když byly prezidentské volby Miloš Zeman versus Jiří Drahoš, tak se štěstěna rozhodla a hodila kostky jedním směrem, a teď se rozhodla a hodila je druhým směrem. Nevím, proč se takhle rozhoduje. Chci tím říct, že to bylo těsné, a tím, že štěstěna hodila čtyři šestky na stůl a ne jednu, tady vzniknul precedens, že se to může odvíjet nějakým jiným způsobem. A vládní koalice, když už do toho šla, měla by potom poměrně razantně zkoušet realizovat své cíle a změny.