Fiala obdržel v Kyjevě od prezidenta Zelenského Řád Jaroslava Moudrého

Premiér Petr Fiala (ODS) (ODS / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ODS / se souhlasem

Premiér Petr Fiala převzal po pondělním jednání české vlády v Kyjevě od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Řád Jaroslava Moudrého. Ukrajinské ocenění v minulosti dostali někdejší prezident Václav Havel či bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Fiala obdržel řád 1. třídy za mimořádný přínos rozvoji ukrajinsko-českých vztahů a spolupráce, ale také za podporu nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. „Jsem nejen překvapen a opravdu dojat. Nesmírně si vážím této pocty, chápu to jako ocenění českému lidu, České republice, tomu, jak nesmírné podpoře se u nás Ukrajina těší,“ uvedl Fiala.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Řád knížete Jaroslava Moudrého je vysokým státním vyznamenáním za zásluhy o rozvoj a blaho Ukrajiny v oblasti vědy, kultury, školství a obranyschopnosti země. Je určen k ocenění domácích i zahraničních osobností.

Schwarzenberg, který se v ukrajinských médiích těšil pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem, obdržel řád 2. třídy loni v dubnu. Havla ocenil tehdejší ukrajinský prezident Viktor Juščenko v roce 2006. Oba politici převzali řád na ukrajinském velvyslanectví v Praze. Fiala dnes řád přebral v Kyjevě na okraj mezivládního jednání. Vyjádřil přání, aby jeho příští cesta do ukrajinské metropole směřovala již do svobodného města.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články