Fiala: Obrovský mezinárodní skandál. Babiš bojuje proti daňovým rájům, pak si za nezdaněné peníze kupuje zámky

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Jde o obrovský mezinárodní skandál na předních stránkách světových médií. Lídr koalice SPOLU Petr Fiala (ODS) tak v předvolební debatě na televizi Prima reagoval na zjištění více než šesti stovek světových novinářů. Podle nich si premiér Andrej Babiš (ANO) přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře.

Podle expertů nese operace znaky praní peněz, zveřejnil v neděli večer web Investigace.cz, který je součástí globálního projektu Pandora Papers. Za ním stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Zpráva se objevila například v denících The Guardian, Washington Post nebo britské veřejnoprávní televizi BBC či kanadské CBC.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér však jakékoli obvinění odmítá, podle Babiše jde o pokus ovlivnit volby. V předvolební debatě televize Prima z toho obvinil podnikatele Zdeňka Bakalu. „Tahle věc je z roku 2009, načasování je zajímavé, dvě hodiny před touto debatou. Člověk, který vytuneloval OKD, ten, který má tento systém novin antibabišovských, tak to je jeho dílo,“ reagoval.

Diváci předvolební debaty přítomní ve studiu se premiérovi za jeho slova vysmáli. Podle lídra koalice SPOLU a předsedy občanských demokratů Petra Fialy jde o obrovský mezinárodní skandál na předních stránkách světových médií. „Premiér bojuje proti daňovým rájům, tohle ukazuje, že je využil, a za nezdaněné peníze si kupuje zámky na Riviéře,“ řekl v debatě Fiala.

„Zírám, to má korupční prvky až do roztrhání těla. Lidé platí drahé hypotéky, premiér se zařídil jinak. EET, zaklekávalo se na firmy, Schillerová neodpustí drobné provinění. Pak si přes schéma, aby se nedaly dohledat peníze, udělá takový nákup,“ prohlásil lídr uskupení Pirátů a Starostů Ivan Bartoš.

„O tom píše The Guardian, Washington Post a je tam dalších sto politiků, nedělejte z toho kampaň Bakaly. Vy říkáte, že budete bojovat proti daňovým rájům, ale co tohle jiného je, když si peníze zanonymizujete,“ dodal šéf Pirátů Bartoš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]