Fiala obvinil Babiše z šíření dezinformací. Měl by být schopen rozlišovat fakta od lží, prohlásil premiér

Premiér Petr Fiala (ODS) v poslanecké sněmovně (Poslanecká sněmovna / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala (ODS) v poslanecké sněmovně | FOTO: Poslanecká sněmovna / se souhlasem

Premiér Petr Fiala (ODS) obvinil opoziční ANO z šíření dezinformací. Důvodem byl dopis předsedy tohoto opozičního hnutí Andreje Babiše voličům, tvrzení, že vláda po prezidentských volbách chystá omezující opatření, nebo sdílení falešných oznámení na sociálních sítích, že opoziční lídr má ve volbách podporu představitelů vládních stran. Fiala to uvedl v reakci na vystoupení poslance Radka Vondráčka (ANO) při čtvrtečních interpelacích. Odmítl jeho tvrzení, že kabinet chystá opatření omezující svobodu slova.

„Dezinformace se stávají i nástrojem boje v prezidentské kampani. Využívá je jak předseda hnutí ANO Andrej Babiš, tak kandidát SPD Jaroslav Bašta,“ uvedl ministerský předseda. Oba zástupci opozice by podle Fialy měli být jako ústavní činitelé schopni rozlišovat fakta od lží a ty nešířit. Jako příklad uvedl leták ANO, jak Babiš zachrání občany před domnělými kroky vlády.

Petr Fiala (ODS), Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Vít Šimánek)

Faktem podle premiéra je, že jeho vláda zvýšila důchody nejvíce v historii, bude je během letošního roku zvyšovat znovu a žádné ohrožení seniorů nehrozí. Fiala dále uvedl, že růst inflace se v prosinci meziročně zastavil a že chystané úpravy ceny nezvýší, i když ANO tvrdí opak.

Vláda podle Vondráčka zneužívá dezinformací a „pod pláštíkem boje proti hybridním hrozbám“ realizuje opatření ohrožující svobodu slova. Kabinet se také podle něho snaží manipulovat s veřejným míněním a potlačit nepříjemné informace. Fiala to označil za velmi silná tvrzení a očekává, že je poslanec bude schopen prokázat. „Vláda žádnou svobodu slova neomezuje, žádné svobody se ani potlačovat nechystá,“ prohlásil premiér.

„Vám nepříjemné informace nejsou dezinformací,“ zareagoval na Fialovo vystoupení Vondráček. Premiér na to řekl, že tvrzení o vládní podpoře Babiše v prezidentských volbách nejsou nepříjemnou informací, ale lží. „I kdybyste tady vystoupil ještě desetkrát, tak to prostě nezměníte,“ dodal Fiala na Vondráčkovu adresu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články