Fiala odpověděl Babišovi, že se ho nebojí. V debatě se s ním utká, až přestane vést hybridní prezidentskou kampaň

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v neděli 19. června na sociálních sítích obvinil premiéra Petra Fialu z toho, že se ho asi bojí. Vysvětlil si tím to, že Fiala jde do Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News sám, bez oponenta, přitom od zimy tam byli zváni společně s Babišem. Předseda vlády na to následně odpověděl, že Babiš hraje zvláštní hru s veřejností a že je připraven postavit se mu jako lídrovi parlamentní opozice a utkávat se s ním v televizních debatách, až Andrej Babiš potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta. 

„Pan premiér jde tuto neděli do pořadu sám, bez oponenta, a já to můžu po skončení relace na CNN Prima NEWS kolem 13:00 okomentovat. Žádná debata. Žádná konfrontace. OK. Udělám to. Řeknu, co se mi na této asociální a arogantní vládě, která kašle na naše lidi a ve které sedí zástupci organizovaného zločinu hnutí STAN, nelíbí. A řeknu veřejně i to, že mi od pana premiéra nepřijde úplně odvážné a chlapské, že se mi takhle vyhnul, jen aby nemusel podstupovat debatu,“ zaútočil Babiš před nedělní Partií na premiéra Fialu.

(Týdeník FORUM)

Ten na to později zareagoval: „Andrej Babiš mě dnes osočil na sociálních sítích a tvrdí, že se ho bojím a že s ním proto nejdu do přímé televizní debaty. Ne, nebojím se ho, a pokud bude třeba, rád se mu postavím. Tak jako to bylo např. naplánováno v březnu, kdy to A. Babiš ze zdravotních důvodů vzdal.“

Podle Fialy se ale od té doby situace změnila: „Andrej Babiš rozjel naplno svoji hybridní prezidentskou kampaň. Oblepil republiku svojí osobní kampaní, kde chybí logo hnutí ANO. Nechodí do práce ve sněmovně, ale objíždí města a vesnice a agituje. Nikoliv pro hnutí ANO, ale pro sebe. A přitom veřejně tvrdí, že není rozhodnut, zda chce na prezidenta kandidovat,“ vysvětlil Petr Fiala.

A pokračoval: „Je to zvláštní Babišova hra s veřejností. A já jsem se rozhodl, že mu v této hybridní kampani nebudu pomáhat. Ani účastí ve společné televizní debatě. Jsem připraven se mu postavit jako lídrovi parlamentní opozice. Pro svoji prezidentskou kampaň má ale jiné oponenty. Pana Středulu, paní Nerudovou či pana Pavla. Já to nejsem, byť mě k prezidentské kandidatuře před několika dny dokonce vyzval,“ zdůraznil premiér.

Závěrem pak dodal: „Takže ať pan Babiš veřejně potvrdí, že na prezidenta nebude kandidovat, a pak se spolu můžeme utkávat v televizních debatách. Jinak si počkám až na výsledek prezidentských voleb a debatovat spolu můžeme, když je prohraje.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]