Fiala: Opět se ukázalo, že vládu drží komunisté. Nouzový stav nemůže trvat věčně

Archiv ODS

Petr Fiala a Zbyněk Stanjura | FOTO: Archiv ODS

Poslanecká sněmovna v úterý schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května. Zatímco vláda původně žádala termín totožný s ukončením nouzových opatření, a sice 25. května, neshodla se s opozicí a nakonec nechala projít návrh komunistů. Předseda ODS Petr Fiala při té příležitosti upozornil, že je to právě KSČM, kdo často dodává hlasy pro potřebnou vládní většinu.

Podle šéfa občanských demokratů nemůže být nouzový stav v Česku na věčné časy, pokud nemá být ekonomika i země zničena. „Proto jsme navrhovali, aby byl prodloužen o týden, a pak vláda buď požádala o jeho další prodloužení, nebo byl ukončen. Bohužel neúspěšně, znovu se ukázalo, kdo drží vládu fakticky u moci – KSČM,“ uvedl Fiala na Twitteru.

Hlasování předcházela dlouhá rozprava mezi stranami. Podle původních plánů prosazoval prodloužení po 30. dubnu pouze šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), postoj premiéra a předsedy vládního hnutí ANO Andreje Babiše však změnilo čtvrteční rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření vyhlášená ministerstvem zdravotnictví.

Opoziční demokratické strany se nyní sice přikláněly k prodloužení nouzového stavu nejvýše do první květnové dekády, kdy by mohli poslanci případně o dalším pokračování krizového režimu opět jednat, což předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) označil za politikaření. Podle zástupců opozice postupoval kabinet protiprávně a navíc chaoticky, a to i při postupném uvolňování restrikcí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner