Fiala opět ukázal, jaké by to bylo, kdybychom měli premiéra, za nějž se není třeba stydět

Lídr koalice SPOLU a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Lídr koalice SPOLU a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Když se dva perou, třetí se směje. Toto dávné přísloví se v nedělní debatě na CNN Prima News lehce pozměnilo. Tři se hádali, čtvrtý byl stále klidný a zvítězil. Tím, který se nenechal vytočit a televizním divákům předkládal bez afektu návrhy na řešení témat, byl lídr koalice SPOLU Petr Fiala. Stejně jako minulý týden se tak nenechal vtáhnout do pavlačové slovní přestřelky, kterou předváděli jeho kolegové ve studiu. Pro diváka však musel předseda ODS vypadat velmi zvláštně. Na slušné vystupování politiků totiž už dávno nejsme zvyklí.

Za posledních několik let jsme totiž přistoupili na to, že prezident, premiér či ministr své názorové oponenty uráží, nadává jim, nebo na ně v poslanecké sněmovně hystericky řve. Takové chování v nedělní debatě naprosto přesně předvedl Andrej Babiš, který jako obvykle ukázal, že slušnost je pro něj neznámé, možná i sprosté slovo. Opět urážel Petra Fialu a především Ivana Bartoše. Na Tomia Okamuru si netroufl, protože si uvědomuje, že ho možná bude potřebovat při pokusu o sestavení další vlády.

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Zatímco šéf Pirátů se nechal často vyprovokovat a s premiérem si vyměňoval názory zvýšeným hlasem, s Fialou Babišovy výpady nedělaly nic. Maximálně je krátce glosoval. I když na něj verbálně útočil šéf Svobody a přímé demokracie, zůstával lídr SPOLU naprosto klidný. Několikrát také připomněl, že on se do hádek pouštět nebude. Ministerský předseda z toho byl nesvůj, protože jeho řev nezabíral na oba lídry koalic, a to on nutně potřeboval.

Petr Fiala předvedl výhodu toho, co mu dlouhou dobu někteří lidé vyčítají. Zbytečně neukazoval emoce, byl věcný, nenechal se unést, hovořil srozumitelně. Samozřejmě že kritizoval vládu za všechna špatná rozhodnutí, ale na rozdíl od dvou křiklounů v dresu ANO a SPD to zvládal v gentlemanském stylu.

Ano, byl to další výstup profesora. Ale takový Petr Fiala vždycky bude. Dá se mu to vyčítat v momentě, kdy se nechá fotografovat v obleku s knihou, když se kolem něj maluje. Ne ve chvíli, kdy se v pořadu, který má prezentovat možného nového premiéra, chová jako státník, a ne jako „lidoví blábolilové“, kteří nyní nepochopitelně lehce sbírají politické body.

Poctivý, přitom slušný výkon, ocenili i televizní diváci, kteří ve chvíli, kdy ještě byli ve studiu všichni čtyři účastníci debaty, označili Fialu jako nejpřesvědčivějšího. O procento porazil Babiše v celkovém hodnocení, v tom internetovém dokonce o 26 procent, když získal podporu 42,7 % hlasujících.

V souboji populismu a skutečné politiky tak znovu zvítězila změna. Andrej Babiš sice řekl, že by šéf Občanské demokratické strany nikdy nemohl dělat premiéra, protože by nezvládl tak dramatické situace, jako dokázal vyřešit majitel hnutí ANO, ale není tomu tak. Když navíc Babiš obvinil SPOLU, že se chce spojovat s neomarxisty, za které označuje Piráty, uzemnil ho Fiala přesně mířenou větou: „Vy jste se jako staromarxista spojil s komunisty, u kterých jste dříve byl.“

Lídr SPOLU tak výrazně zakončil vystoupení, které bylo hodno nového premiéra. Takového, u nějž se nebudeme bát, že se opět ukáže nějaký jeho skandál, který nenatočí žádné „Čau lidi“ video a v jehož vládě nebudou sedět poddaní, ale lidé, kteří rozumí svým resortům. Letos se to může vyplnit. Stačí jen jedno: Jít k volbám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]