Fiala po jednání NATO: Prostor pro mírovou misi na Ukrajinu není. Budeme bránit každý metr členských států

Premiér Petr Fiala (ODS) (Johana Hovorková / FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Johana Hovorková / FORUM 24

Premiér Petr Fiala po summitu Severoatlantické aliance sdělil, že státy jsou jednotné v rozhodnutí pomáhat Ukrajině. Závěrem setkání je rozhodnutí zásadně posílit východní křídlo NATO. Momentální situace podle předsedy vlády ukazuje, že západní státy chtějí bránit demokracii a nedopustit, aby naše svoboda a bezpečnost byly ohroženy.

„Summit ukázal naprostou jednotu Severoatlantické aliance, pokud jde o podporu Ukrajiny,“ uvedl premiér. Státy NATO budou podle něj nadále Ukrajině poskytovat pomoc. „Budeme se aktivně podílet na posilování východního křídla Severoatlantické aliance,“ řekl Fiala s tím, že právě to považuje za zásadní. Do východního křídla NATO se přesune 40 tisíc vojáků.

(Profimedia)

Česká republika bude velet bojovému uskupení na Slovensku. „Chceme dosáhnout dvou procent HDP na obranu,“ oznámil Fiala. Na summitu opakovaně zaznělo odhodlání bránit každý metr území aliančních států. „Nemůže být pochybnost o společné obraně,“ je si jistý Fiala.

O možnosti mírové mise na Ukrajině, jak navrhovalo Polsko, se nediskutovalo. „Prostor pro to není,“ řekl Fiala. „Nemám pocit, že by vznikala železná opona, ale mám pocit, že se obnovila síla Severoatlantické aliance a odhodlání západních států bránit demokracii,“ zaznělo na tiskové konferenci. „Až se na to jednou budeme dívat zpětně, v Evropě došlo k obrovským změnám během krátké doby,“ připomněl premiér s tím, že si samozřejmě dovede představit ještě silnější postoje vůči Rusku.

Fiala na dotaz deníku FORUM 24, zda nebyly zvažovány alespoň možnosti pro vytvoření humanitárních koridorů, řekl, že o přímém zapojení NATO uvažují všichni, ale možné to zatím není. „Musíme dát Ukrajině dostatek zbraní, aby sama mohla vytvořit bezletovou zónu,“ uvedl předseda vlády. Zopakoval, že Vladimir Putin páchá na napadené Ukrajině válečné zločiny.

(Týdeník FORUM)

„Tohle není standardní politická situace,“ okomentoval Fiala otázku možnosti členství Ukrajiny například v Evropské unii. Je podle jeho názoru zapotřebí poskytnout jim naději. „Máme možnost jim říci, že chápeme, že bojují za nás. To je důležité a byl bych rád, aby se to stalo co nejdřív,“ uvedl premiér. Příliš ale nevěří tomu, že by Ukrajina mohla rychle získat kandidátský status.

Mimořádný summit NATO se konal kvůli ruské agresi vůči Ukrajině i za účasti amerického prezidenta Joe Bidena, který přiletěl do Bruselu. Podle některých informací chystá setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na ukrajinských hranicích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]