Petr Fiala podepíše žádosti o vstup Čechů do ukrajinských ozbrojených sil

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu oznámil, že spolupodepíše žádosti o vstup Čechů do ukrajinských ozbrojených sil. Žádosti celkem 103 občanů podepsal již prezident Miloš Zeman. Premiér s podpisem souhlasil poté, co postup schválila i příslušná ministerstva. Informaci deníku FORUM 24 potvrdil tiskový mluvčí vlády Václav Smolka.

„Pan premiér bude kontrasignovat souhlas prezidenta se vstupem občanů ČR do ukrajinských ozbrojených sil ve všech případech, ve kterých byla žádost kladně vyhodnocena všemi třemi příslušnými resorty,“ okomentoval Smolka pro deník FORUM 24.

Cherson, ilustrační foto (7777777kz, wikimedia, CC BY 3.0)

Oficiální žádost o službu v ukrajinských ozbrojených silách podalo podle ministerstva obrany téměř 400 Čechů. Podle informací ČTK je následně ministerstvo obrany ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a vnitra zpracovalo a předalo zpět prezidentovi. Údajně mělo jít právě o 103 žádostí, další se stále zpracovávají. O tom, že prezident Miloš Zeman ve středu přijatých 103 žádostí podepsal, informoval na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Premiér Fiala ovšem v březnu uvedl, že nelze udělit kolektivní možnost všem, kteří chtějí odejít bojovat za hranice a že vzhledem k velkému počtu žádostí není možné jej schválit ani individuálně. Premiér a prezident se dohodli, že lidem, kteří se rozhodnout odejít bojovat na Ukrajinu, garantují beztrestnost abolicí.

„Pan prezident podporuje všechny formy pomoci Ukrajině čelící ruské agresi, jak uvedl ve státní svátek 8. května,“ dodal Ovčáček na dotaz ČTK, proč prezident změnil původní rozhodnutí o řešení záležitosti abolicí.

Ústavní právník Jan Kysela uvedl pro Seznam Zprávy, že prezident svým podpisem dovršil formální proces schvalování. „Myslím, že to jsou žádosti, které byly podávány a k nimž se vyjadřovala dlouho zainteresovaná ministerstva obrany, vnitra a zahraničí a ten proces vyjadřování či prověřování byl ukončen tím, že prezident republiky takto rozhodl,“ uvedl Kysela.

Otázkou podle právníka zůstává, zda tito lidé již na Ukrajině bojují, nebo čekají na rozhodnutí. Podle dostupných informací se Češi do bojů na Ukrajině již zapojili. Jejich počty nejsou známé. Nicméně občané České republiky do cizí armády vstoupit nemůžou. V případě zájmu musí požádat prezidenta o výjimku.