Fiala poskytne Pavlovi k úřadování Hrzánský palác. Nově zvolený prezident ho může využívat do inaugurace

Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS) (Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24)

Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS) | FOTO: Veronika Chválková / Pavel Hofman / FORUM 24

Premiér Petr Fiala (ODS) poskytne nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi k úřadování Hrzánský palác. Využívat ho bude moci až do své inaugurace, která by se měla uskutečnit 9. března. O den dříve vyprší mandát stávající hlavě státu Miloši Zemanovi. Předseda vlády to oznámil v rozhovoru pro deník Blesk.

„Tým Petra Pavla požádal o možnost být v Hrzánském paláci. Rád jsem to udělal, je to blízko Pražského hradu a je to praktické z mnoha hlediska a chod úřadu to nijak nenaruší,“ prohlásil v pořadu Ptám se, pane premiére deníku Blesk.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii,“ okomentovala později mluvčí Petra Pavla Markéta Řeháková. Úřadovat by měl v Hrzánském paláci už od úterý. „Místo bylo vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie ČR, která objekt střeží,“ dodala Řeháková.

V rozhovoru premiér Fiala také komentoval kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Šlo podle něj o jednu z nejodpornějších a nejhorších v novodobé historii České republiky. „Populismus se zde přímo propojil s extremismem. A to je mimořádně nebezpečné,“ uvedl Fiala.

„Vyděsil část mladých lidí, dětí i část učitelů. To je něco tak nebezpečného. S tím se nesmí hrát, to je tabu, které překročilo přijatelnost i vyhrocené kampaně, a proto jsem řekl, že je to odborná kampaň – hrát si se strachem lidí, když všichni máme strach o své děti a blízké, s tímto si zahrávat a zneužívat to, to je naprosto nepřijatelné,“ dodal předseda vlády.

Nově zvolený prezident republiky Petr Pavel se v prvních dnech po volbách setkal se slovenskou prezidentkou Čaputovou i šéfem BIS Michalem Koudelkou. Volal si také s ukrajinským prezidentem Zelenským i prezidentkou Tchaj-wanu. „Máme tradičně dobré vztahy s demokratickým Tchaj-wanem, jsou to vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné a je to něco, co je dobré, a současně za druhé: ČR respektuje a zastává politiku jedné Číny a na tom se nic nemění,“ okomentoval Fiala první kroky Petra Pavla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články