Fiala před summitem NATO: Rusko nemůže diktovat podmínky míru

Tisková konference premiéra Petra Fialy před odletem. (Johana Hovorková, FORUM 24)

Tisková konference premiéra Petra Fialy před odletem. | FOTO: Johana Hovorková, FORUM 24

Premiér Petr Fiala před odletem na summit NATO v Madridu, kterého se účastní také ministr zahraničí Jan Lipavský a ministryně obrany Jana Černochová, potvrdil, že hlavním tématem bude Ukrajina a bezpečnost ve světě v souvislosti s ruskou agresí. Česká republika usiluje jak o další podporu napadené země, tak i o co nejrychlejší vstup Finska a Švédska do NATO.

Předseda vlády oznámil, že na místě bude zastupovat prezidenta Miloše Zemana. Fiala se zúčastní tří jednání, během jednoho na dálku vystoupí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Summit se odehrává ve zlomové době. Budeme se věnovat tomu, jak Severoatlantickou alianci připravit na výzvy této doby,“ řekl.

(Týdeník FORUM)

Bude se jednat mj. o další pomoci Ukrajině, a to včetně dodávání zbraní. „Rusko nemůže diktovat podmínky míru,“ zdůraznil Fiala, podle nějž je nutné zamezit ruské agresi, a proto je nutné posilovat východní křídlo NATO. Jednání se budou týkat i spolupráce s Evropskou unií, což je pro Česko zásadní vzhledem k tomu, že v pátek začíná české předsednictví Radě EU. „Podporujeme zvýšení společného financování Severoatlantické aliance,“ uvedl premiér.

Fiala doufá, že jednání bude znamenat posuny ve vstupu Finska a Švédska do NATO. Předseda vlády se setká také s prezidentem Jižní Koreje. „Jižní Korea je náš klíčový partner a chce v České republice investovat,“ doplnil premiér.

„Budeme usilovat o další posílení východní hranice NATO,” řekla ministryně Černochová s tím, že Česko je připraveno na navyšování počtu aliančních vojáků. I to bude tématem summitu.

Summit v Madridu bude podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga transformačním pro budoucnost celé organizace. Aliance během třídenního setkání lídrů členských zemí projedná nové obranné strategie, další pomoc napadené Ukrajině a měla by pokročit v rokování o nových členech. Španělský premiér Pedro Sánchez zdůraznil přístupová jednání. Švédsko a Finsko se dříve nebo později nakonec stanou součástí NATO, prohlásil Sánchez o dvou skandinávských zemích, které o vstup do aliance požádaly pod dojmem ruské invaze na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]