Petr Fiala přišel, viděl, zvítězil. Povede ODS k volbám

Předseda ODS Petr Fiala (ODS)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ODS

Petr Fiala zůstává v čele Občanské demokratické strany, svoji pozici obhájil před straníky na sobotním kongresu v pražské O2 Universum. A přestože modrým praporem v čele mává již šestým rokem, nejdůležitější etapa pro něj má nastat až nyní. Po očekávaném znovuzvolení ho čekají nejenom komunální volby, ale za dva roky i ty sněmovní. A jelikož se nenašel protikandidát, důvěru straníků měl dnes „v hrsti“. Pro jeho zvolení hlasovalo 470 delegátů z 505 přítomných. Recept, jak je dovede do vlády, nastínil ve svém kandidátském projevu.

Občanští demokraté podle něj musí v nadcházejícím období učinit několik kroků, aby nepokračovala současná vládní rétorika: „Nemyslete na budoucnost, ale užijte si budoucnost,“ a aby byla současně nahrazena zlepšením přítomnosti s nutným důrazem na budoucnost. Vedle upevnění pozice v Senátu, by se měla ODS nyní zaměřit na větší zisk v blížících se krajských volbách a závěrem na konečně vítězství v parlamentních volbách 2021.

„Zásadní je, aby nepropadly středopravicové hlasy,“ uvedl mimo jiné a dodal: „Předpokládám, že namísto dnešních pěti stran demokratické politické opozice půjdou do voleb subjekty tři. Jestli ODS bude sama tvořit jeden z těch tří subjektů, nebo to bude jinak, to uvidíme.“

Podle Fialy by totiž ani Harry Potter, kterého premiér zmiňoval ve svém novoročním projevu, nedokázal naplnit současný představený investiční plán vlády. „Možná baron Prášil,“ rozesmál přítomné. „To není nic víc než náhodný investiční seznam. My počítáme, my se chystáme. Místo marketingových seznamů máme skutečný investiční plán.“

Zároveň připomněl tzv. čtyři poděbradské artikuly – levný stát, nezadlužená budoucnost, solidarita odpovědných a nedotknutelnost soukromí, kvůli nimž se měl před lety stát občanským demokratem i on sám. A u těchto principů by měla strana setrvat i nadále.

Pokud by někdo namítal, že jde o utopické sny, poukazuje Fiala nezřídka na stále se zlepšující volební preference. A něco na tom bude. Poté, co strana dosáhla historického propadu v návaznosti na dnes již legendární zásahovou akci policie na úřadu vlády, jejímž hlavním výstupem byly dárky pro tehdejší milenku premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou (dnes Nečasovou), přežila strana i díky němu klinickou smrt. A i když nyní preference nerostou zřejmě tak rychle, jak si mnozí členové představovali, žádný protikandidát na místo stranické jedničky se od roku 2014 neobjevil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články