Fiala promluví na konferenci ve Švýcarsku. Představí plán obnovy Ukrajiny

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala promluví na mezinárodní konferenci ve Švýcarsku, která má za cíl načrtnout obrysy poválečné rekonstrukce Ukrajiny. V Luganu se mimo jiné setká se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, který účastníky seznámí s plánem obnovy a rozvoje Ukrajiny podle představ Kyjeva. Na závěr konference se v úterý čeká přijetí takzvané luganské deklarace o principech další spolupráce.

Debaty o obnově infrastruktury a institucí na Ukrajině, která si pravděpodobně vyžádá desítky nebo stovky miliard dolarů, více než čtyři měsíce po vpádu ruských vojsk nabírají na intenzitě. O tématu se mluvilo také na nedávném summitu skupiny velkých ekonomik G7, po němž německý kancléř Olaf Scholz hovořil o potřebě obdoby Marshallova plánu. Mezitím na ukrajinská města dál dopadají ruské bomby, diskuse o poválečném vývoji jsou však namístě i podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Abychom dosáhli rozhodného vítězství, musíme zajistit, že Ukrajina bude schopna vstát z popela,“ uvádí v předmluvě k nadcházející konferenci.

Na jihu Švýcarska budou o věci jednat především evropští lídři včetně předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové nebo šéfky britské diplomacie Liz Trussové, dále zástupci agentur OSN či Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Při zahajovacím plenárním zasedání k nim hodlá na dálku promluvit prezident Zelenskyj, následně jsou na programu projevy premiérů Šmyhala a Fialy. Ti mají později odpoledne v plánu ještě bilaterální jednání, po kterém čekají Fialu také oddělené schůzky se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a s litevskou premiérkou Ingrid Šimonytéovou.

Dvoudenní setkání v Luganu navazuje na sérii konferencí o reformě Ukrajiny. V souvislosti s ruskou válkou byl název akce upraven na „konferenci o obnově Ukrajiny“, což je téma, které v posledních dnech zdůrazňuje i Fiala v kontextu začínajícího českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Z hor na pomezí Švýcarska a Itálie se Fiala v úterý přesune do francouzského Štrasburku, kde bude o předsednictví mluvit ve středečním projevu k Evropskému parlamentu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]