Fiala reaguje na Zemana: Pokud má stát být úspěšný, politici spolu mají mluvit i přes spory

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR / se svolením)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR / se svolením

Předseda vlády Petr Fiala reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že bude zahraniční politiku řešit výhradně s ním. Premiér deníku FORUM 24 na žádost o komentář k Zemanovu vyjádření řekl, že on sám bude kroky České republiky koordinovat se všemi ústavními činiteli.

Zeman v neděli pro Frekvenci 1 uvedl, že o zahraniční politice bude jednat jen s Fialou. Opřel se přitom do ostatních ústavních činitelů. Předseda senátu Miloš Vystrčil u něj „má vroubek“ kvůli snaze řešit situaci, kdy byl Zeman nemocný a nevykonával svou funkci. Spory s ním ale měl již dříve, například když Vystrčil následoval plány svého předchůdce, zesnulého Jaroslava Kubery, a navštívil Tchaj-wan. Zeman dlouhodobě podporuje Čínu.

()

Dále Zeman kritizoval předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou kvůli jejímu odsudku maďarského premiéra Viktora Orbána. Mluvit prý hlava státu nebude ani s ministrem zahraničí Janem Lipavským, kterého původně odmítal jmenovat.

„Pokud má být stát úspěšný v zahraničí, pokud má správně hájit svoje zájmy, vrcholní politici by spolu měli mluvit a měli by svoje kroky umět koordinovat. To je můj základní princip, o němž jsem před nedávnem informoval i pana prezidenta,“ uvedl pro deník FORUM 24 Fiala.

Premiér zdůraznil, že nově zvolení politici mají velkou zodpovědnost. „V jejím zájmu bychom se měli být schopni přenést přes vzájemné spory a potlačit případný nesoulad. Já osobně, jako předseda vlády, jež zodpovídá za zahraniční politiku, budu naše kroky koordinovat se všemi klíčovými ústavními činiteli. A ty zásadní i s konstruktivní opozicí,“ dodává Fiala.

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

V nedělním rozhovoru se Zeman k zahraniční politice vyjádřil několikrát. Podpořil například fakt, že se v Číně bude již za několik týdnů konat olympiáda. Kvůli této podpoře ministr Lipavský kontaktoval českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka, protože se podobná podpora neshoduje s postoji nové vlády. Zeman na Frekvenci 1 řekl, že Lipavskému „do toho nic není“. Prezidentova slova vzápětí kvitovaly čínské vládní noviny Global Times, které spadají pod tamní komunistickou stranu.

Protesty v Kazachstánu zase Zeman přirovnal k hnutí „žlutých vest“ ve Francii. „Tak já si myslím, že je to něco podobného jako hnutí žlutých vest ve Francii. Ono vás to samozřejmě překvapí, toto srovnání, ale uvědomte si, že v obou případech impulsem pro demonstrace byly cenové úpravy, ať už pohonných hmot nebo energií obecně,“ řekl Zeman s tím, že ohledně střílení do demonstrantů se „uvažovalo o gumových projektilech“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]