Fiala: Rozhodnutí Pirátů podpořit Vondráčka respektuji, je ale neprozíravé

Petr Fiala (FORUM 24)

Petr Fiala | FOTO: FORUM 24

Předseda ODS Petr Fiala včera uvedl, že respektuje rozhodnutí Pirátů podpořit Radka Vondráčka, kandidáta hnutí ANO na funkci předsedy poslanecké sněmovny, přestože mu to přijde politicky neprozíravé. Fiala se podle svých slov pokouší věřit, že situace je výsledkem „politické nezkušenosti a důvěřivosti Pirátů, ne jejich plánu, jak pomáhat paktu Babiš-Zeman. Informace uvedl Petr Fiala na svém Facebooku.

„Andrej Babiš nepostupuje podle pravidel. Pokud si Piráti myslí, že s ním mohou hrát otevřenou hru a on bude respektovat její pravidla, velice se mýlí,“ napsal na svůj facebookový profil předseda ODS Petr Fiala.

Fiala uvedl několik důvodů, proč považuje rozhodnutí Pirátů za neprozíravé. „Piráti se rozhodli, že budou volit předsedu PSP, jak sami říkají ,podle výsledku voleb‘. Zároveň ale také chtějí, aby ANO nemělo žádnou předsednickou funkci ve výborech,“ napsal Fiala. Piráti podle Fialy podporou kandidáta ANO naopak umožní vítězi voleb prosadit s podporou jiných stran oprávněný návrh na poměrné zastoupení předsedů výborů.

Piráti také podle Fialy nevidí ve volbě předsedy poslanecké sněmovny přesah v podobě případného třetího pokusu o sestavení vlády. Ten totiž bude mít podle ústavy v rukou právě šéf sněmovny. „Prezident Zeman již jasně řekl, že první dva pokusy dostane Andrej Babiš. Svým rozhodnutím volit nominanta ANO na pozici předsedy PSP mu ten třetí bohužel dávají do rukou mj. i Piráti. Při pohledu na stranickou loajalitu pana Vondráčka nelze totiž čekat nic jiného, než že pokud bude zvolen předsedou PSP, pověří při případném třetím pokusu opět Andreje Babiše,“ uvedl předseda ODS.

Dále Petr Fiala napsal, že Andrej Babiš chce proměnit 29,6 % ve volbách na absolutní moc. „Chce jednobarevnou vládu – a pokud se mu to nepodaří, potom vyprovokuje předčasné volby, v nichž bude chtít získat většinu, aby mohl ovládnout celou zemi,“ pokračuje Fiala.

Cesta k předčasným volbám je podle šéfa strany, která získala v říjnových volbách 11,32 %, tedy druhý nejsilnější mandát, snazší, než se může na první pohled zdát. Důvodem jsou podle Fialy právě tři pokusy o sestaven vlády v rukou paktu Babiš-Zeman.

Ostře se k rozhodnutí Pirátů v neděli vyjádřil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: „Je pro nás velkým zklamáním, že se součástí tohoto paktu stali i Piráti, kteří se snažili prezentovat jako nový vítr české politiky. Místo toho několik málo týdnů po volbách sedli na lep duu Babiš-Zeman a bohužel se stali jejich užitečnými idioty.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články