Fiala s Rakušanem ukázali Hamáčkovi, jak se dělá politika v normální zemi

Petr Fiala, Vít Rakušan, Jan Hamáček (ČTK / Profimedia.cz)

Petr Fiala, Vít Rakušan, Jan Hamáček | FOTO: ČTK / Profimedia.cz

Předseda ODS Petr Fiala a šéf STAN Vít Rakušan byli hosty Otázek Václava Moravce. Spolu s nimi dorazil také ministr vnitra Jan Hamáček. Podívaná to byla zajímavá hlavně z jednoho hlediska: ten propastný rozdíl mezi oběma opozičními politiky a podrážděným Hamáčkem musel vidět opravdu každý.

Hamáček si od doby, kdy poprvé oblékl červený svetr, myslí, že když bude mluvit jako drsňák a snažit se každému odseknout, na diváka to zapůsobí. V jeho případě to působí opravdu směšně, zejména v kombinaci s tím když mu někdo připomene, jakou onuci z ČSSD udělal. Vůbec nejlepší ale bylo vykrucování předsedy sociální demokracie ve chvíli, kdy se ho Václav Moravec ptal, zda státní instituce nahrávají Agrofertu při získávání dotací. Hamáček to totiž prý neví a musí se na to zeptat ministra zemědělství.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Ano, Jan Hamáček skutečně byl skvělým reprezentantem strany, která přímočaře míří k propadu ve volbách. Tváří se, že Andrej Babiš není problém, protože už čtyři roky kryje jeho zločiny. Nevadí mu, že zničil tradiční a funkční politickou stranu výměnou za majáček na autě. A vrcholem všeho je, když varuje před koalicí ANO a ODS, ačkoli přitom sám dělá ANO ve vládě vicepremiéra.

Naproti tomu Fiala s Rakušanem ukázali, že po volbách bude spolupráce určitě možná. Nemusí se shodnout ve všem, základní principy ale vidí oba stejně, když spolu polemizují, tak s respektem, a je normálně představitelné, že by si spolu sedli k jednomu stolu a shodli se na tom, jak začít dávat dohromady zemi spálenou Agrofertem.

Navíc připravenost obou opozičních politiků byla se štěkajícím Hamáčkem doopravdy nesrovnatelná. Frustrovaný ministr vnitra, který se snaží zachránit zbytky hlasů, aby ČSSD přelezla na podzim pět procent, by budil lítost, kdyby si za chystaný debakl nemohl sám. Jenže tuhle cestu si vybral – a v říjnu po ní nejspíš zaslouženě dojde do propadliště dějin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]