Fiala půl hodiny mluvil s prezidentem. O jménech ministrů se spolu nebavili

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Prezident Miloš Zeman se v sobotu po poledni spojil prostřednictvím videokonference s předsedou ODS a kandidátem sněmovní většiny na nového premiéra Petrem Fialou. Fiala hospitalizovaného Zemana informoval o postupu sestavování vlády koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty. Po setkání s hlavou státu šéf ODS mimo jiné řekl, že předpokládá, že nová vláda by mohla být jmenována do Vánoc a že příště už by za Zemanem rád šel osobně i se seznamem kandidátů na jednotlivé ministry.

„Mluvili jsme spolu půl hodiny a mohu říct, že to byl ten Miloš Zeman, jak ho znám z dřívějška. Prezident si je vědom toho, co má vykonat, bavili jsme se o základních ústavních krocích,“ řekl Petr Fiala na krátkém tiskovém brífinku po videohovoru s hlavou státu. Doufá, že až se příště se Zemanem setká, což má být po demisi kabinetu Andreje Babiše, bude to již osobně. Klidně prý i v Ústřední vojenské nemocnici, kde je prezident hospitalizovaný od 10. října.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

„To bych prezidentovi už předložil seznam kandidátů na ministry, minimálně s některými z nich by se chtěl setkat. Miloš Zeman vyslovil přání, aby vše proběhlo rychle, ideálně v řádu týdnů,“ nastínil Fiala s tím, že nová vláda by následně mohla být jmenována buď na Pražském hradě, či v Lánech. O jménech konkrétních ministrů se Fiala s hlavou státu nebavil, protože se o nich bude ještě v rámci koalic jednat. Fiala odhadl, že seznam kandidátů bude pohromadě v řádu dní. I on s nimi prý bude chtít mluvit.

Žádný konkrétní termín příští schůzky či jmenování nové vlády podle Fialy nepadl, ale adept na funkci ministerského předsedy předpokládá, že by jeho kabinet mohl začít úřadovat ještě před Vánocemi. Se Zemanem chce komunikovat pravidelně, prezident mu nekladl ohledně sestavování vlády žádné podmínky.

Zeman už v pátek řekl v telefonickém rozhovoru z Ústřední vojenské nemocnice rozhlasové stanici Frekvence 1, že s Fialovým jmenováním předsedou nového kabinetu nebude problém. Nynější ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) nemá zájem stát se premiérem, připomněl. Zeman také uvedl, že udělá vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji.

()

Fiala prezidenta informoval o tom, že se zástupci obou koalic shodli na hlavních programových principech a jsou připraveni co nejdřív sestavit funkční vládu. Vládní koaliční smlouvu podepíšou představitelé pětice stran v pondělí před zahájením ustavující schůze nové sněmovny. Teprve po jejím skončení podá Babišův nynější kabinet ANO a ČSSD demisi. Zeman jej pak pověří výkonem funkce do jmenování nové vlády. Koaliční smlouvu v předchozích dnech posvětily čtyři z pěti stran formující se nové vlády ODS, TOP 09, STAN a lidovci. Piráti budou dokument schvalovat podle dostupných informací až v průběhu příštího týdne.

S Babišem mluvil Zeman telefonicky v pátek, stejně jako s moderátorem rádia. Premiér ho informoval o tom, že pokládá za marné, aby usiloval o pověření sestavit nový kabinet, protože s ním prý nikdo nechce jednat. Demisi své vlády plánuje Babiš odevzdat Zemanovi písemně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]