Fiala si od Zemana do seznamu ministrů mluvit nenechá. Potřebujeme ihned funkční vládu, říká

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Kandidát na premiéra a lídr ODS Petr Fiala v úterý od prezidenta Miloše Zemana obdržel oficiální pověření k jednání o sestavení vlády. Fiala pověření přijal a uvedl, že v následujících dnech bude pokračovat v jednání s koaličními partnery. Nepředpokládá, že by prezident odmítl jmenování některého z navržených ministrů. Pokud taková situace nastane, je připraven Zemana přesvědčit.

Kandidát na premiéra nepředpokládá, že by Miloš Zeman odmítl jmenovat některého z ministrů, které Fiala navrhne, a to i přesto, že se podobná situace v minulosti stala, například, když prezident odmítl jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu z ČSSD.

()

V rozhovoru pro Radiožurnál Fiala uvedl, že rychlé sestavení vlády je důležité zejména kvůli tomu, čím si Česká republika prochází a v jakých obtížích se nacházíme.

„Věřím, že všichni budeme respektovat ústavu a ústavní zvyklosti. Ústava jasně mluví o tom, že premiér předkládá seznam ministrů, kandidátů na ministry panu prezidentovi. Jsme v parlamentní demokracii,“ uvedl Fiala.

Pokud by ale taková situace nastala, je Fiala připraven Zemana přesvědčit. Podle Fialy „to vychází z dohody politických stran a odpovídá to plně ústavě a charakteru našeho systému, který je parlamentní“.

Na silné mediální výroky je ale ještě čas, uvádí předseda ODS a doufá, že všichni budou respektovat ústavu. „Nemáme čas, abychom diskutovali o nějakých jménech. Potřebujeme mít funkční vládu, která bude řešit energetickou krizi, zdravotní krizi s covidem a všechny další problémy, které tady lidi mají,“ řekl lídr SPOLU.

Koalice chtějí vytvořit vládu politické změny

Zástupci stran koalice SPOLU a s nimi i Starostové podepsali koaliční smlouvu. Výjimku tvoří pouze Piráti, kteří o ní budou rozhodovat tento týden na pirátském fóru. Podle Fialy ale není důvod, aby smlouvu nepodepsali. „Je to koaliční smlouva, která je dobrá nejen pro těch pět stran, ale hlavně pro Českou republiku,“ uvedl.

„Věřím, že členové Pirátské strany, kteří budou rozhodovat v referendu, to takto budou vidět. Myslím, že i ten vzkaz voličů byl naprosto jasný, aby těchto pět stran, tyto dvě koalice, vytvořily spolu vládu, vládu politické změny. Je to obrovská šance, tak věřím, že tak Piráti ve svém referendu rozhodnou,“ doufá Fiala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]