Fiala slaví velký úspěch, kolik ho to ale stálo? Dohoda se Zemanem v politicích vyvolala otázky

Petr Fiala (ODS) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu koalice Spolu a STAN s Piráty podle návrhu premiéra Petra Fialy (ODS) včetně nominanta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala to řekl na tiskové konferenci lídrů koalice po dnešním jednání s prezidentem. Čeští politici chválí úspěch budoucího premiéra, zároveň však mezi lidmi rezonuje otázka: Kolik ho to stálo?

Sám navrhovaný ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se k výsledku dohody stručně vyjádřil na twitteru. „Oceňuji dohodu premiéra a prezidenta ohledně jmenování nové vlády. Vítám, že bude jmenována v kompletním složení, tedy včetně mé osoby tak, jak ji navrhl premiér. Nastupující vládu čeká mnoho práce pro občany této země,“ napsal.

()

Předseda SPD Tomio Okamura má ohledně průběhu jednání mezi Fialou a Zemanem jasno. „Prezident se rozhodl nevyvolat ústavní krizi, i když politická garnitura navrhla naprosto nekompetentního kandidáta. Určitě došlo mezi premiérem a prezidentem k nějaké dohodě, která se netýkala jen Jana Lipavského, ale určitě něčeho širšího,“ řekl v ČT Okamura.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ocenila urovnání sporu a premiérovi poděkovala: „Jsem ráda, že nebude veden spor mezi prezidentem a premiérem. Své síly musíme napnout k řešení problémů země. Ráda bych poděkovala, že trval na dodržení ústavy,“ napsala na twitter.

Podle Fialy si však prezident za jmenování žádné podmínky nekladl. Výhrady prezidenta vůči Lipavskému podle Fialy nicméně trvají. 

 

Přečtěte si další reakce českých politiků a novinářů:

Předseda Pirátů Ivan Bartoš:

 

Novinářka Marie Bastlová (Seznam Zprávy):

 

Člen STAN Adam Polánský:

 

Novinář a komik Luděk Staněk:

Bývalý předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek:

 

Bývalý předseda vlády Mirek Topolánek (ex ODS):

 

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09):

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články