Fiala uvedl do úřadu nového ministra školství. Jeho hlavním úkolem bude úprava rámcových vzdělávacích programů

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do funkce nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy / se souhlasem)

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do funkce nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) | FOTO: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy / se souhlasem

Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových vzdělávacích programů. Po pátečním uvedení Balaše do funkce to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zabývat se podle něj musí ale i aktuálními výzvami, mezi něž patří důsledky příchodu uprchlíků před válkou z Ukrajiny. Balaš chce ministerstvo stabilizovat a radikální změny nechystá. Nevyloučil ale personální úpravy poté, co dokončí schůzky s vedením úřadu.

Fiala dnes poděkoval končícímu ministrovi Petru Gazdíkovi (STAN), který k poslednímu červnovému dni rezignoval kvůli svým stykům s obviněným lobbistou Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Gazdík podle premiéra za půlrok ve funkci odvedl obrovský kus práce. „Musel se vyrovnávat s řadou nečekaných problémů, ať už to byly nová vlna covidu-19 omikron či válka na Ukrajině a všechny její důsledky včetně uprchlické vlny,“ řekl. Vedle těchto krizí podle něj Gazdík zvládl výborně začít i s některými koncepčními kroky.

()

Před novým ministrem, u kterého Fiala ocenil zkušenosti z výuky, budou podobné úkoly. Naplňovat má podle premiéra programové prohlášení kabinetu, které pokládá vzdělávání za jednu z priorit. „Velkou výzvou je úprava rámcových vzdělávacích programů, toho, co se děti ve školách učí,“ uvedl Fiala. Zopakoval cíl, aby se žáci a studenti učili méně faktů, ale měli naopak hlubší znalosti a schopnosti je využívat. Přetrvávají pak podle něj i aktuální výzvy související se začleňováním ukrajinských dětí.

Balaš chce pokračovat v koncepci nastolené předchozími ministry a nehodlá nic radikálně měnit. Školství podle něj naopak potřebuje stabilitu. Na ministerstvu již začal s rozhovory s vedením. „Až je dokončím, nevylučuji, že nějaké personální změny budou. Můžeme se zabývat i drobnou reorganizací na úrovni ministerstva,“ konstatoval. Již nyní Balaš tuší, kde by mohl být problém. „Věřte, že ho budu řešit velmi razantně,“ řekl.

Zopakoval, že za akutní otázku k řešení považuje začleňování ukrajinských uprchlíků do škol. Ministerstvo se mu podle něj už věnuje. Ve čtvrtek například vydalo pro školy návod k novele zvláštního zákona s opatřeními pro integraci běženců, uvedl. Rychle se chce začít věnovat také problematice kapacit středních škol v některých regionech, jako jsou Praha a střední Čechy. Zmínil, že se kvůli tomu příští týden sejde s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a středočeskou hejtmankou Petrou Peckovou (STAN).

Fiala Balašovi popřál, aby ve funkci vydržel co nejdéle, protože na ministerstvu školství jsou nutné kontinuita a uvážlivé kroky. Ministerstvo školství patří mezi úřady, kde se ministři střídají nejčastěji. „Časté střídání ministrů školství určitě není něco, na co bychom mohli být v České republice hrdi. Když se podíváte do zahraničí, často to bývá resort, kde to vedení bývá dlouhodobé,“ řekl. Kontinuita ve směřování resortu je podle něj potřebná hlavně proto, že jakékoli změny v nastavení škol se ve výsledcích vzdělávání projeví až za více let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články