Fiala v Kyjevě: Česku se vrací čest. Jsme v čele obránců napadené Ukrajiny

(Václav Smolka)

FOTO: Václav Smolka

Předseda vlády Petr Fiala se ve středu 16. března odpoledne vrátil z Ukrajiny, kde se spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim a slovinským premiérem Janezem Janšou setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pro Českou republiku je to po letech, kdy země stála na okraji, případně se prostřednictvím svých představitelů klaněla autoritářům, zlomová chvíle.

Bylo to nečekané. V úterý dopoledne se na sociálních sítích objevilo sdělení, že Fiala a jeho protějšky letí do Kyjeva. Časový rozvrh nebyl z pochopitelných důvodů nijak medializován, protože vzhledem k pokračující ruské agresi a bombardování Kyjeva rozhodně nešlo o nějaký bezpečný výlet.

Na tiskové konferenci po příletu Fiala řekl, že se Zelenským hovořili o konkrétních věcech, které mohou Ukrajině pomoci. Velmi diskutovanou bezletovou zónu by si mohli Ukrajinci zřídit i sami, pokud jim ovšem západní státy dodají dostatek techniky. „To, co dokáže zastavit ruského agresora, to je statečnost Ukrajinců. Vladimir Putin je překvapen,“ myslí si Fiala. Nyní je třeba podle něj pokračovat v podpoře Ukrajiny a v jednotných krocích západních států proti Rusku. „Pak je šance, že nakonec dospějeme k mírovému, diplomatickému řešení celé situace,“ uvedl český premiér.

Byl jsem překvapen
Fiala popsal i své dojmy. „Kyjev je vyprázdněný, projíždíte zátarasy, vidíte, že město je v boji. Celé jednání probíhalo v prostorách, které zajišťovaly alespoň nějakou míru bezpečí,“ uvedl. „Byl jsem až překvapen nejen statečností Ukrajinců a prezidenta Zelenského, ale i jejich racionalitou, způsobem uvažování a strategií. To je něco, co musí být v podmínkách, ve kterých žijí, strašně obtížné,“ doplnil předseda vlády.

A váhal Fiala, zda na Ukrajinu pojede? „Já jsem tu cestu moc nezvažoval. Člověk má dělat věci, kterým věří a které jsou správné. Nemůžete poměřovat rizika a ten význam. Tam bojují lidé za nás, za svoje životy, je to spřátelená země. Potřebují nejen, abychom mluvili o tom, že za nimi stojíme, ale potřebují to vidět na činech. Tahle věc nám připadala správná, a tak jsme ji udělali,“ odpověděl.

Jednání státníků probíhalo několik hodin a na jeho konci se konala celosvětově sledovaná tisková konference, kterou na videu sledovali diváci…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články