Fiala ve svém projevu ukázal cestu, jak dělat nepopulární opatření a přitom si udržet důvěru veřejnosti

Petr Fiala (ODS) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Premiér Petr Fiala ve svém novoročním projevu názorně předvedl, jakým způsobem musí jeho vláda v nadcházejícím období komunikovat, pokud chce být úspěšná navzdory tomu, že bude muset přistoupit k celé řadě nepopulárních opatření a čelit mnoha obtížným úkolům. Strany vládní koalice se tomu ovšem nemůžou vyhnout, pokud chtějí splnit to, co před volbami slibovaly. Klíčové je se soustředit na vysvětlování svých kroků a být v tom co nejvíce transparentní. Právě v tom šel Fiala ve svém projevu příkladem.

O tom, že nová vláda nastoupila v době, která pro Českou republiku není a nebude vůbec jednoduchá, už bylo řečeno a napsáno mnohé. Kabinet, v jehož čele stojí premiér Fiala, to skutečně nebude mít snadné a velmi rychle se mu může stát, že si postupně proti sobě poštve různé skupiny obyvatel, a to z velké části i své původní voliče. Předseda vlády Petr Fiala ve svém novoročním projevu ukázal, jak si počínat, aby se tak nestalo.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

„Budu k vám mluvit zcela otevřeně, protože věřím, že to je jediná cesta, jak můžeme začít řešit naprostou většinu problémů, které nás trápí. Politiky si určitě nevolíte proto, aby vám – jak se říká – lakovali věci na růžovo, ale proto, aby vaše problémy správně pochopili, pojmenovali a dokázali je vyřešit. Taková byla ostatně i naše nabídka v podzimní volební kampani, díky které jsme před dvěma týdny sestavili novou vládu České republiky. Je první den roku 2022 a já pro vás bohužel nemám mnoho dobrých zpráv. Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky,“ zdůraznil Fiala ve svém projevu.

A hned vzápětí dodal: „Budou nás trápit problémy, které přicházejí zvenku, ale i problémy, které jsme si zavinili sami, hlavně tím, že předchozí vláda jen málo dbala na naši budoucnost. A doslova žila ze dne na den. Chovala se, jako by Česká republika nepotřebovala akutně řešit nové zdroje energií pro naše domácnosti a náš průmysl. Jako by neustálé zadlužování naší země nemohlo nikdy způsobit inflaci. Inflaci, která dnes bohužel začíná vážně ohrožovat naše úspory a v krátkém čase může ohrozit i pracovní místa a zastavit tolik potřebný ekonomický růst.“

Hovořit s občany otevřeně a říkat jim pravdu a nelakovat věci na růžovo by mělo být to hlavní, co by si vláda Petra Fialy měla osvojit a čeho by se všichni její členové měli držet i nadále. Je to velmi dobrá cesta, jak veřejnost připravit na to, co ji čeká, a zároveň je to ostatně něco, co si občané České republiky rovněž zaslouží – aby se jim všechno na rovinu řeklo a ne, aby se jim skutečnost všemožně zakrývala a oni pak byli na poslední chvíli nemile překvapeni.

Nelakovat věci na růžovo

Premiér Fiala tento přístup neuplatnil poprvé. Předvedl ho už na konci listopadu loňského roku v Otázkách Václava Moravce, kde občany začal připravovat na to, jak obtížný rok 2022 pro Česko bude. Již tehdy vyzdvihoval, že je potřeba lidem říkat pravdu. Můžeme si jenom přát, aby to jemu i jeho kabinetu vydrželo nejenom v tomto roce, ale celé volební období.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Jedna věc je totiž to, že vládní koalice bude muset přistoupit k nepříjemným opatřením, a druhá, jakým způsobem je lidem bude podávat a jak je bude vysvětlovat. Mnohem více než o to, k jakým krokům Fialova vláda přistoupí, jde totiž o to, jak je kabinet Petra Fialy bude realizovat, nakolik je dokáže vysvětlit a zda v tomto ohledu bude dostatečně transparentní a předvídatelný. Protože každý, kdo strany nové vládní koalice volil, nakonec musel počítat s tím, že rozhazovačná politika Babišova kabinetu v případě vlády pětikoalice skončí a stát začne šetřit.

To je velká výhoda nové vládní koalice. Zatím se nechystá dělat nic jiného, než s čím byla zvolena, a jen si musí dát pozor, aby to tak zůstalo. Samozřejmě, může se ukázat, že ekonomická situace České republiky je horší, než se čekalo, a kroky, které bude vláda dělat, tak mohou být bolestivější, než si kdo dovede představit.

Proto je hodně důležité, aby vládní koalice nepodcenila komunikaci a nedělala žádné zbytečné lapsy, kterých jsme si užili za vlády Andreje Babiše. Velmi podstatné je říkat drsnou pravdu hned a celou než ji odkládat na později, nebo různě dávkovat po kouskách, skrývat či s ní přijít až pod tlakem okolností. Pokud si tak nová vláda bude počínat, nutně se jí to vymstí.

V tomto směru tak byla například chyba, že zástupci vládní koalice ještě před samotným nástupem nové vlády nezačali hovořit o tom, že tříprocentní růst platů učitelů není udržitelný a že ho pravděpodobně nastupující vláda zruší. Ve výsledku se tak rozhodnutí platy zvýšit jen o dvě procenta mohlo jevit nečekané a jako blesk z čistého nebe, což bylo rozhodně pochybení, které by se nemělo opakovat.

Nová vláda by se důsledně měla držet slov svého předsedy z jeho novoročního projevu: „Politiky si určitě nevolíte proto, aby vám – jak se říká – lakovali věci na růžovo.“ Někdy může být těžké tomu dostát, ovšem z dlouhodobého pohledu se to jistě vyplatí. Pokud to Fialova vláda dokáže, bude to jedině dobře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články