Fiala: Farského cesta se činnosti vlády nijak nedotkne. Na důležitá hlasování bude ve sněmovně

Premiér České republiky Petr Fiala a předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár. (Úřad vlády ČR)

Premiér České republiky Petr Fiala a předseda Národní rady Slovenské republiky Boris Kollár. | FOTO: Úřad vlády ČR

Premiér Petr Fiala se po jednání s předsedou slovenské Národní rady vyjádřil i k několika vnitropolitickým otázkám, například k případu vládního poslance Jana Farského (STAN), který odjíždí na půl roku do USA, protože tam získal Fulbrightovo stipendium.

„Činnosti vlády se to nijak nedotýká a těžko se mi to komentuje. Pan poslanec Farský mě jako předsedu jedné z koaličních stran před časem informoval o svém úmyslu a ujistil mě o tom, že na všechna důležitá hlasování bude přítomen, to je asi vše, co se k tomu dá říct,“ řekl premiér před odletem do České republiky.

()

Další dotaz směřoval k vyjádření předsedkyně poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která zkritizovala maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten vyjádřil podporu kazašskému prezidentovi, který nařídil střílet do demonstrantů.

„Já jsem ten výrok paní předsedkyně viděl jen v médiích, neměl jsem ještě možnost s ní o tom osobně mluvit. Nebudu tedy teď jitřit už dost rozjitřenou mediální atmosféru kolem toho. Dodám snad jen to, že za zahraniční politiku je odpovědná vláda, a já jako předseda vlády se budu snažit o to, abychom koordinovali postoje jednotlivých ústavních činitelů,“ sdělil Fiala novinářům.

Fiala okomentoval i zítřejší zasedání poslanecké sněmovny, na kterém jeho vláda požádá o důvěru. „Komplikace nepředpokládám. Já na úvod vystoupím a představím základní priority našeho programu a očekávám samozřejmě diskuzi. Očekávám, že opozice bude vystupovat s alternativními návrhy a ptát se nás na některé body, tak to má být,“ řekl ministerský předseda. „Jsem rád, že budeme mít možnost představit náš program v parlamentu a považuji to za vyvrcholení naší cesty. Vláda se má opírat o důvěru poslanecké sněmovny. Já si parlamentní práce vážím, nepovažuji parlament za něco zbytečného, za nějakou žvanírnu,“ dodal Fiala s tím, že nepočítá s hlasy opozičních hnutí ANO a SPD.

Farský odcestuje na půl roku

Dvaačtyřicetiletý Farský vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. U komise uspěl s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Petr Gazdík uvedl, že klub STAN bude i na dálku využívat Farského zkušenosti.

Po letošních volbách posílil STAN na 33 poslanců, předtím jich měl jenom šest. Starostové šli do voleb v koalici s Piráty, kteří získali čtyři poslance místo dosavadních 22 poslanců. Piráti si založili vlastní poslanecký klub. O svém rozhodnutí informoval Farský i Piráty, svůj krok nepovažuje za porušení koaliční dohody s nimi. „Moje náhradnice je od Starostů, stejně jako další čtyři náhradníci, takže rezignace by nezměnila poměr klubů Pirátů a STAN,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]