Fialova vláda narazila na tradiční voliče ANO. Existuje jen jedno klíčové řešení

Andrej Babiš (ANO) (Ray Baseley / se souhlasem)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Ray Baseley / se souhlasem

Současné krizové období není těžké pouze pro rodiny s dětmi a podnikatele, ale hlavně pro nejzranitelnější část populace, tedy seniory a ostatní ohrožené skupiny obyvatel. Také pomoci seniorům se vláda podrobně věnuje na svém webu Deštník proti drahotě. Zejména v otázce seniorů musí být kabinet obezřetný, protože se jedná o velmi početnou skupinu, která dokáže výrazně ovlivnit výsledky jakýchkoliv voleb. Není tajemstvím, že právě tito lidé tvoří elektorát opozičního hnutí ANO, proto lze očekávat, že kroky vlády vůči seniorům budou přesyceny pragmatismem.

Většina penzistů patří dlouhodobě k těm nejpostiženějším skupinám v posledním období. Před dvěma lety byli nuceni se izolovat od veřejného dění kvůli pandemii covidu-19, nyní trpí velkou mírou inflace, která jim znehodnocuje již tak nízké penze. Důchod se sice mezi lety 2000 a 2020 zvýšil o 2,3násobek, pravda je však taková, že průměrná mzda se zvýšila o 2,7násobek. Při použití průměrné 3,8% inflace mezi lety 2000 a 2020 se úspory znehodnotily o 2,1násobek. Je nutné si ovšem uvědomit, že senioři nežijí život průměrného Čecha, proto jejich osobní inflace může vypadat jinak, než je běžně udávaná. Obecně je známo, že penzisté utratí nejvíce za bydlení a potraviny.

(Týdeník FORUM)

Zvyšování důchodů

Zvyšování důchodů je to, na co slyší opravdu každý senior. Vláda však tvrdí, že když je noc, může za to ona, a nikoliv otáčení Země kolem své osy. Tuhle analogii lze sledovat hned v prvním bodu deštníku pro seniory, kde se píše, že důchody v roce 2022 budou zvýšeny celkem třikrát. Není divu, když povinnou mimořádnou valorizaci ukládá zákon při inflaci vyšší, než je 5% hranice daná zákonem.

Zvýšení příplatku k důchodu

Na úvod rozboru tohoto bodu je nutno zmínit, co to vlastně ten příplatek k důchodu je. Nárok na příplatek k penzi vzniká na základě politické křivdy, kterou někomu způsobil minulý režim. Pokud je někdo bývalým politickým vězněm, od června letošního roku mu náleží 50 Kč za každý započatý měsíc strávený ve vězení. Vdova či vdovec po politickém vězni si přijde na 25 Kč za započatý měsíc a sirotek po politickém vězni získá kompenzaci ve výši 20 Kč za započatý měsíc rodiče ve vězení. Kromě politických vězňů si mohou příplatek k penzi účtovat i lidé, kteří strávili čas v odboji. Pro přímého účastníka odboje je připraveno 50 Kč a platí zde škála jako v předchozím případě. Bonus 3000 Kč získá osoba, které někdo z rodičů zemřel při odbojové činnosti. Celá struktura tohoto bodu není nikterak sofistikovaná a říká, že by se tento příplatek měl zvýšit.

Navýšený příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení je oblíbenou formou státní podpory. Vládní novela, která přišla v lednu letošního roku a kterou se vláda chlubí i v deštníku, pomůže většímu počtu občanů a těm, kteří jej využívali, se příspěvek zvýší. Nárok na příspěvek na bydlení má každý, jehož náklady jsou nižší než normativní náklady udávané tabulkou. Na příspěvek vzniká nárok, jestliže vynaložené náklady na bydlení dosahují maximálně 30 %, v případě Prahy 35 % z příjmu domácnosti. Větší uvolnění financí pro tuto položku bezpochyby pomůže nejen seniorům, ale i ostatním ohroženým skupinám.

Andrej Babiš (Evropská unie)

Výzva k využívání příspěvků

V neposlední řadě jsou senioři přímo vyzváni k využívání příspěvků. Stát nově nabízí příspěvek na zdravotní pomůcku až ve výši 24 000 korun, přičemž spoluúčast na tomto kompenzačním zařízení musí být ze strany seniora minimálně 10 %, nejméně však 1000 korun. Dobrou zprávou pro starší a nemohoucí je to, že tento příspěvek pokryje většinu pomůcek tohoto typu. Pro seniory se zhoršenou orientací je zde příspěvek až do výše 550 Kč měsíčně na mobilitu. Příspěvek bude vyplacen, jestliže osoba, která ho pobírá, nestráví celý měsíc hospitalizací.

Nepříliš výrazný program pro chudé

Zvýšení existenčního minima je podobně jako mimořádné penze zásluhou vysoké inflace. Mimořádně se valorizuje, jestliže inflace přesáhne 5 %. Ostatní body programu jsou pouhou recyklací těch, o kterých jsme měli možnost číst dříve.

Bude deštník fungovat?

Vláda nepředstavila nic závratného. Nedá se tomu však příliš divit, protože veřejné finance jsou ve špatném stavu z dob minulé vlády. Pro seniory by však v tomto volebním období měla přijít největší vzpruha do budoucna, kterou je důchodová reforma. Ze strukturálního hlediska se jedná o krok, který není pouze v našem zájmu, ale je přímo nutností, neboť aktuální důchodový systém je neudržitelný.

* * * 

Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda — největší ekonomická soutěž v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]