Fialův poradní tým je kompletní. Tohle jsou lidé, kteří budou mít vliv na premiéra

Premiér a předseda ODS Petr Fiala (Pavel Hofman / FORUM 24)

Premiér a předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Sestava poradců premiéra Petra Fialy (ODS) je kompletní. Jejich jména prozradil deníku FORUM 24 zdroj blízký předsedovi vlády, později informaci na svém webu zveřejnil Úřad vlády. V týmu ministerského předsedy se objeví například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, bývalý náměstek na ministerstvu školství Jiří Nantl nebo proděkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Gál. Na seznamu figuruje také dlouholetý mediální manažer Michal Klíma a diplomat Tomáš Pojar.

I přesto, že jména některých poradců Petra Fialy pronikala do médií už v posledních týdnech, kompletní sestava stále nebyla veřejnosti známá. O tom, kdo bude předsedovi vlády radit v různých oblastech, je však nyní jasno.

()

„Už od doby, kdy jsem řídil Masarykovu univerzitu, jsem zvyklý pracovat v týmu. Bez kvalitního týmu nemůže člověk ve vedení jakékoliv instituce uspět a o státu to platí dvojnásob. Jsem rád, že se mi podařilo domluvit se s řadou takto kvalitních osobností napříč řadou oborů od ekonomie po životní prostředí, a těším se na spolupráci s nimi,“ prohlásil premiér Fiala.

Petr Gál

Profesor Gál je emeritním přednostou Kliniky dětské chirurgie¸ ortopedie a traumatologie v Brně a proděkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Lékař se specializací na dětskou chirurgii a traumatologii je zároveň členem vědecké rady Masarykovy univerzity. Rovněž patří mezi zakladatele Národního úrazového registru.

David Havlíček

Pro Havlíčka nejde o první angažmá u premiéra z řad občanských demokratů. Za Petra Nečase zastával post šéfa oddělení ekonomických analýz na úřadu vlády, byl také tajemníkem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Je odborníkem na ekonomickou analýzu a aktuálně působí jako vedoucí Úseku finančního a správy pojistných událostí ve státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP).

Helena Horská

Horská je hlavní ekonomkou a členkou dozorčí rady Raiffeisenbank, dále členkou Vědeckého grémia České bankovní asociace a odbornicí na měnovou politiku. Přednáší také na vysokých školách, byla rovněž součástí nezávislé expertní skupiny KoroNERV-20. Na konci loňského roku poskytla deníku FORUM 24 rozhovor, přečíst si jej můžete ZDE.

Jakub Kajzler

Je vedoucím kanceláře europoslankyně Veroniky Vrecionové z ODS. Býval poradcem na ministerstvech

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

dopravy a obrany, v minulosti působil také jako tajemník sekce předsedy vlády pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku na úřadu vlády.

Michal Klíma

Klíma je uznávaný odborník na problematiku médií, novinář, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu a bývalý generální ředitel několika vydavatelství. Působil také jako místopředseda Světové asociace novin. V nové roli se chce zaměřit na úpravy mediální legislativy, sám se nedávno podílel konkrétně na návrhu změn ohledně veřejnoprávních médií. Kvůli funkci poradce premiéra Fialy rezignoval na post předsedy a člena správní rady Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu a funkci místopředsedy a člena správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Ondřej Krutílek

Aktuálně působí jako vedoucí kanceláře občanskodemokratického europoslance Alexandra Vondry. Je expertem na monitoring a analýzu legislativy Evropské unie, v minulosti byl analytikem evropské legislativy v Centru pro studium demokracie a kultury.

Štěpán Křeček

Křeček je specialista na makroekonomii a tržní analýzu, aktuálně působí jako hlavní ekonom ve společnosti BH Securities. K ekonomickým otázkám se často vyjadřuje také v médiích, přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Karina Kubelková

Je expertkou v oboru aplikovaná hospodářská politika, makroekonomické prognózování a ekonomická analýza. V současné době působí jako analytička Hospodářské komory ČR, je členkou Výboru pro rozpočtové prognózy a vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Daniel Münich

Docent Daniel Münich je profesí ekonom se specializací na ekonomii práce, ekonomii veřejného sektoru a ekonomii školství a vzdělávání. Působí jako člen odborného panelu společenských věd národního hodnocení výzkumu a vývoje. Vyučuje v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studium. Kromě výzkumné a pedagogické činnosti působil jako expert či poradce v rámci projektů EU, Mezinárodního měnového fondu, OECD nebo Světové banky.

Jiří Nantl

Byl náměstkem ministra školství v době, kdy resort řídil nynější premiér Petr Fiala. Aktuálně je ředitelem Středoevropského technologického institutu na Masarykově univerzitě a náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje. Býval rovněž kancléřem Masarykovy univerzity a ředitelem odboru vysokých škol.

Ivan Netuka

Profesor Ivan Netuka je odborníkem na kardiovaskulární chirurgii. Nyní působí jako profesor na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a členem Vědecké rady Ústřední vojenské nemocnice.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Jiří Nykodým

Docent Nykodým působí nyní jako vedoucí Katedry sportovních her a člen Vědecké rady na Masarykově univerzitě. Býval předsedou akreditační komise na ministerstvu školství, kde měl na starosti akreditace vzdělávacích zařízení v oblasti sportu.

Tomáš Pojar

Poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky bude bývalý velvyslanec v Izraeli a někdejší náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Pojar. O tom už ministerský předseda informoval loni v prosinci. Pojar je bezpečnostní analytik, konzultant v oblasti obrany, bezpečnosti a mezinárodních vztahů, aktuálně působí jako prorektor na soukromé vysoké škole CEVRO Institut.

Zdeněk Zajíček

Za bývalých vlád ODS působil jako náměstek na ministerstvech vnitra, spravedlnosti a financí. Zajíček se podílel a stále podílí například na projektech CzechPOINT, datové schránky, základní registry, státní pokladna, bankovní identita nebo digitalizace stavebního řízení. Aktuálně je viceprezidentem Hospodářské komory a místopředsedou Rady vlády pro informační společnost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]