Fialův postoj k Pirátům mnohé nepotěšil, ale bylo třeba ho prezentovat

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Najde se mnoho lidí, kterým se nelíbí stávající předvolební koalice. Prezident Zeman je označuje za podvod, protože se bojí, že by mohly porazit hnutí Andreje Babiše. Snaží se je ponížit a rozeštvat. Bohužel mu v tom pomáhají i někteří členové jednotlivých stran, které demokratické koalice tvoří. Předseda ODS ale nyní vyslal silný vzkaz, který je dobrým znamením, že se nebojí postavit ani proti „svým“.

Je veřejným tajemstvím, že u části občanských demokratů se obliba Pirátů pohybuje někde kolem bodu mrazu. Někteří členové ODS to dávají najevo velmi hlasitě, další se o tom baví pouze v kuloárech. Tak či tak, je jasné, že pokud by mělo dojít k sestavování vlády koalic SPOLU a Pirátů se STAN, čekají nás zřejmě krušné chvíle.

To ale v žádném případě neznamená, že by se pět stran, které by rády ve Strakově akademii vystřídaly Babišovu vládu, nemohlo dohodnout. Je ovšem k tomu nutné budovat cestu již nyní. A neznamená to hromadně se shodnout na stanoviscích ke všem problémům České republiky, ale právě naopak – je nutné se v názorech rozcházet.

Zároveň je však třeba najít společnou řeč, a to za pomoci kompromisů, argumentů a rozumné domluvy. K té ale stěží dojde, když jedna ze stran na druhou neustále útočí a vyčítá jí sebemenší pochybení. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Tomu chce zřejmě zamezit předseda ODS Petr Fiala. Jak jinak si totiž vysvětlit jeho vzkaz: Piráti jsou naši soupeři, ne nepřátelé.“ Zkrátka slovo lídra, které bylo již delší dobu potřeba slyšet. Torto prohlášení je totiž stejně důležité jako to, ve kterém Fiala rázně odmítl povolební spolupráci s ANO.

Obě tato prohlášení ovšem nemíří pouze k voličům, které chce SPOLU oslovit, ale také dovnitř ODS. Stále se tam totiž najdou lidé, kterým by běh do Babišovy náruče nevadil, možná by jim i vyhovoval. Právě proto se snaží nejen živit spekulace o tom, že povolební jednání ODS a ANO přichází v úvahu, ale zároveň útočí na Piráty, kterým tak chtějí ponížit volební výsledek.

Všem těmto lidem Petr Fiala jasně oznámil, že dokud bude předsedou strany, nic takového nepřipadá v úvahu. Výsledek letošních voleb může změnit poměry ve všech stranách a hnutích vyjma ANO, což v některých politicích budí chuť po funkcích. I šéf ODS musí počítat s tím, že si na jeho post brousí zuby hned několik jedinců. Dokud však bude vystupovat sebejistě, jako tentokrát, budou to mít těžké.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]