Fiasko Sputniku na Slovensku. Ze statisíců zájemců o ruskou vakcínu zbyl jen zlomek

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Slováci se od 1. června mohou nechat naočkovat vakcínou Sputnik. O ruský přípravek však mezi občany není zájem. Podle slovenského ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského se zatím zaregistrovaly pouze tři tisíce lidí, na skladě však u našich východních sousedů leží 200 tisíc dávek ruské vakcíny.

Ruský Sputnik vítal na košickém letišti koncem února tehdejší slovenský premiér Igor Matovič a dnes už bývalý ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Žádnou jinou vakcínu přitom nikdo z vlády nevítal, připomíná televize Markíza. „Jediným řešením je naočkovat lidi dobrými vakcínami, a tou určitě Sputnik V je,“ prohlásil tehdy Matovič.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Vakcína přitom nebyla schválena Evropskou lékovou agenturou (EMA), Rusové navíc nebyli ochotni dodat chybějící dokumentaci, bez které nebylo možné posoudit, zda je látka v pořádku. Na Slovensku se následně rozhořel konflikt ve vládní koalici, který skončil odchodem premiéra Matoviče a ministra zdravotnictví Krajčího ze svých funkcí.

Očkování ruskou vakcínou se neustále oddalovalo, několikrát byla posuzována na Slovensku, vzorky zkoumali také maďarští vědci, aby si je následně zpět vyžádali Rusové.

Současný ministr zdravotnictví se navíc ke Sputniku staví vlažně, od začátku tvrdí, že by se vakcínou očkovat nenechal.

Politici se v době schvalování vakcíny na Slovensku opírali o průzkumy veřejného mínění. Z nich vyplývalo, že se chce Sputnikem nechat naočkovat 300 až 500 tisíc lidí. Už první den registrace, kdy Slovensko očkování ruskou látkou povolilo, ukázal naprostý nezájem. Problém navíc je, že 200 tisíc dávek na skladech má trvanlivost pouze do července letošního roku.

Slováci už proto uvažují, že by Sputnik někomu prodali, to však zřejmě bude problém. „Nechci spekulovat, ale podle původní smlouvy můžeme zbylé dávky prodat třetím stranám. Ale podle mě je nikdo před expirací nekoupí,“ prozradil ministr Vladimír Lengvarský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]