Fico chrání zloděje: Slováci demonstrovali proti ministrovi vnitra Kaliňákovi

Eric Drooker

Tisíce Slováků se dnes v Bratislavě zúčastnily demonstrace proti ministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi kvůli jeho obchodním aktivitám s kontroverzním podnikatelem podezřelým z daňových podvodů. Protest svolaly dvě nejsilnější opoziční strany k bydlišti premiéra Roberta Fica, který se Kaliňáka v uplynulých dnech opakovaně zastal.

Předseda sociální demokracie (Směr-SD) Fico v reakci kromě jiného uvedl, že jde o akci s cílem destabilizovat Slovensko před jeho nadcházejícím předsednictvím v EU.

“Slovensko potřebuje konečně zavřít největší zloděje. Není normální dostávat peníze na účet od daňového podvodníka,” prohlásil na demonstraci předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Dav reagoval skandováním “odstoupit” a máváním červenými kartami požadoval odchod Kaliňáka z ministerské funkce.

Lídr opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti-NOVA a spoluorganizátor shromáždění Igor Matovič na mítink dorazil v tričku s nápisem “Fico chrání zloděje”.

Opozice svolala demonstraci k luxusní obytné rezidenci nedaleko Bratislavského hradu, kde si jeden z bytů pronajímá právě od zmiňovaného podnikatele Ladislava Bašternáka premiér Fico. Předseda slovenské vlády demonstraci kritizoval.

V prohlášení, které ČTK poskytl tiskový odbor úřadu vlády, Fico shromáždění označil za politický mítink organizovaný “na základě nenávisti a s cílem destabilizovat Slovenskou republiku před předsednictvím v EU”. Na sociální síti premiér zase psal o absolutním suterénu opozičních politiků a o jejich frustraci z výsledků březnových parlamentních voleb.

“Odmítám politiku nenávisti a mrzí mě, pokud se tato opoziční politika přenáší do ulic, protože, pokud na konci dne dojde k něčemu podobnému jako v Británii, tak za to budou tito nenávistní pánové plně odpovědni,” uvedl Fico. Británií minulý týden otřásla vražda poslankyně Jo Coxové.

Fico zároveň odmítl výzvy opozice, aby se ze zmiňovaného bytu okamžitě vystěhoval. Premiér uvedl, že tak učiní, pokud se prokáže, že majitel bytu je zločincem.

Slovenský ministr vnitra Kaliňák minulý týden přiznal, že v roce 2013 koupil od Bašternáka podíl v soukromé firmě a že od této společnosti dostával peníze. Opozice se dříve v tomto měsíci neúspěšně pokusila v parlamentu odvolat Kaliňáka s odůvodněním, že stát zanedbal vyšetřování podezřelých finančních transakcí spojovaných s Bašternákem, na které upozornila slovenská finanční správa. Případ znovu prověřují kriminalisté.

Kaliňák nekalé jednání v souvislosti s obchodními aktivitami s Bašternákem opakované odmítl. Ministra, který je místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-SD, se mezitím zastala čtyřkoalice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články