Premiér Fico poškodil národní zájmy, píše slovenský tisk

Eric Drooker

Návštěva premiéra Roberta Fica na oslavách 70. výročí ukončení druhé světové války v Moskvě je významnými slovenskými médii vnímána jako chyba a poškozování Slovenska. Přestože se předseda vlády neúčastnil vojenské přehlídky, dokázal prý svou cestou do Ruska, že slouží ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v informační válce.

Deník SME upozornil na fakt, že Fico, stejně jako například český prezident Miloš Zeman, již v minulosti odsuzoval sankce proti Rusku, a vyjádřil tak svou podporu Putinovi. „Sedmdesáté výročí osvobození mediálně opanoval premiér cestou do Moskvy, kterou poškodil slovenské zahraničněpolitické zájmy,“ píše slovenský deník. „Ficova slova, že ‚by bylo obrovskou chybou se nezúčastnit‘, jen zapadají do řetězce výtržnictví typu ‚nesmyslné sankce‘ či ‚geopolitický souboj mezi USA a Ruskem‘,“ obviňuje list premiéra z proruské náklonnosti.

Fica poznamenala komunistická minulost

Návštěva Moskvy, kterou kvůli krizi na Ukrajině odmítla řada významných evropských politiků, byla prý jen provokací se záměrem podpořit Putina. Denník N poukazuje na fakt, že Fico byl jediným premiérem ze zemí Evropské unie, který se oslav zúčastnil. „Na místě je obava, zda hodnotová výbava předsedy slovenské vlády je skutečně až tak velmi poznamenána jeho začátky v komunistické straně, že mu vůbec nepřekáží společnost, ve které se ocitl a s ním i celé Slovensko,“ připomněl deník skutečnost, že Fico má s komunistickou politikou osobní zkušenost. „Až na výjimky to byli diktátoři a polodiktátoři z bývalého Sovětského svazu a nedemokratického světa,“ dodává list.

Babišův list premiéra nekritizoval

Kladného zhodnocení cesty se tak slovenský předseda vlády dočkal pouze v Hospodárských novinách. Podle nich pouze splnil to, co slíbil. Položil květy k památníku Neznámého vojáka, a to bylo asi tak vše. „S Putinem se kromě pár frází a podání rukou nebavil. Místo přehlídky se setkal s Milošem Zemanem,“ vysvětlil deník patřící Andreji Babišovi. Vzhledem k tomu, že český ministr financí Ficovi platil předvolební kampaň, nedalo se ani čekat, že by jeho noviny premiéra za cestu jakkoliv kritizovaly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner