Fico uráží novináře podobně jako Zeman. Některé označil za špinavé prostitutky

Slovenský premiér Robert Fico (ČTK)

Slovenský premiér Robert Fico | FOTO: ČTK

Pokud jsme si mysleli, že politikem s nejhorším chováním ve střední Evropě je Miloš Zeman, slovenský premiér dokázal, že se může s naším prezidentem bez problémů měřit. Jeho buranství vůči novinářům, které předvádí již delší dobu, zřejmě dosáhlo svého vrcholu. Na tiskové konferenci totiž Robert Fico označil některé žurnalisty za protislovenské prostitutky. Následoval slovní útok na redaktora Slovenského rozhlasu Dobšinského, kterému vysvětlil, že mu není roven.

Předseda slovenské vlády má s médii problém dlouhodobě, tentokrát už to ale skutečně přehnal. Místo toho, aby vysvětlil informace, které se týkaly předražených státních zakázek, které dostávali předem vybraní vítězové, při předsednictví Slovenska EU, zaútočil nevybíravě na novináře.

„Někteří z vás jsou špinavé protislovenské prostitutky,“ začal urážet Fico. „Není přece možné, dámy a pánové, abyste na principu – jedna bába povídala – vyráběli příběhy, které se absolutně nezakládají na pravdě,“ dodal. Tím komentoval informace dvou bývalých zaměstnanců slovenského ministerstva zahraničí, kteří odhalili korupční jednání v nejvyšších kruzích.

[ctete-foto]87540[/ctete-foto]

Celý současný konflikt s novináři se ještě vyhrotil, když se Fico začal rozčilovat na moderátora Slovenského rozhlasu Braňa Dobšinského. Při otázce na Miroslava Lajčáka, ministra zahraničí, který má být v kauze předražených zakázek namočen, se Fico neudržel. „My jsme v hospodě, nebo kde jsme? Promiňte, vy jste redaktor Slovenského rozhlasu, já jsem předseda vlády,“ spustil premiér. „Neskákejte mi do řeči, respektujte to. Nejsme v hospodě. Nejste opoziční politik. Nejsme tady na stejné úrovni,“ dodal Fico.

Takové chování předsedy vlády donutilo k reakci i předního slovenského novináře, Eugena Kordu. „Říkal jsem, že se v tom nebudu vrtat. Ale nedá mi to. Braňo Dobšinský při rozhovoru s Robertem Ficem dělal jen svou práci a několik minut musel snášet jeho nemístné útoky,“ píše Korda na svém facebookovém profilu. „Nu což? Taková je naše práce. Braňo to zvládl na jedničku. Premiér v té relaci útočil na RTVS jako na prodejnou děvku a sprostě napadal i novináře z jiných médií,“ vysvětluje publicista.

Kordu také velmi překvapuje reakce na Ficova slova. „Ředitel RTVS Václav Mika, místo toho, aby buď bránil svého zaměstnance, nebo mu veřejně vytkl neprofesionalitu, tak jen útrpně prohlásí, že výroky politiků nebude komentovat,“ díví se slovenský novinář. „Hanba. Celkem jinak se zachovala Zuzana Hanzelová, také zaměstnankyně RTVS. Na FB se veřejně svého kolegy zastala. Škoda jen, že je jediná z této instituce, která to udělala. Mám před ní respekt a úctu,“ dodává Eugen Korda.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]