Ficův poslanec torpéduje slovenský registr firem. Pomohl by tím i Babišovi

ČTK

Premiér Andrej Babiš a tehdejší slovenský protějšek Robert Fico při setkání v Bratislavě | FOTO: ČTK

Poslanec Ficovy strany Smer-SD Maroš Kondrót chce znefunkčnit slovenský registr partnerů veřejného sektoru. Pomohl by tím i Andreji Babišovi, jehož zná ještě ze společného působení v Petrimexu. Údaje v registru dokazují, že nadále porušuje střet zájmů. Kondrót nepomáhá šéfovi ANO poprvé.

ČTK

Zatímco českou politickou scénou hýbou skandální závěry auditu Evropské komise, odhalující střet zájmů premiéra Babiše, na Slovensku podnikají jeho spojenci „záchranné operace“. Deník SME uvedl (14. 6. 2019), že poslanec nejsilnější vládní strany Smer-SD Maroš Kondrót přichází s iniciativou, která by fakticky znefunkčnila registr partnerů veřejného sektoru. Postupuje tak v zájmu slovenských oligarchů, nevyjímaje majitele obřího holdingu Agrofert, dnes formálně vloženého do svěřenského fondu.

Konečný uživatel výhod

Slovenský registr označuje Andreje Babiše jako jednoho z konečných uživatelů (beneficientů) výhod plynoucích z holdingu Agrofert. Tak jsou označovány osoby ovládající či kontrolující firmy, z jejichž činnosti mají prospěch. Tyto údaje vyplývají z dokumentů, které do registru vložila právní kancelář zastupující Agrofert.

Informace z registru se staly jedním z důkazů pro zjištění evropských auditorů, že český premiér nadále porušuje střet zájmů, a jeho holding proto neoprávněně čerpal dotace ve výši několika stovek milionů korun.

V situaci, kdy jsou přímo ohroženy ekonomické zájmy Agrofertu, vstupuje do hry Maroš Kondrót. Předložil novelu tzv. „protischránkového zákona“, který stanovuje, že v registru musí být zapsána každá firma, která s veřejným sektorem učiní jednorázový obchod přesahující 100 tisíc eur nebo opakovaný byznys za nejméně 250 tisíc eur. Do registru se zapisují skuteční vlastníci těchto firem.

V zájmu slovenských oligarchů

Kondrót navrhuje, aby se dramaticky snížily sankce, pokud firma v registru neuvede svého skutečného majitele, a to i v případě, kdy její manažeři vědomě lžou. Chce omezit pravomoci soudu prověřovat správnost zapsaných údajů. V neposlední řadě by rád oslabil i práva veřejnosti a novinářů při vyšetřování vlastnických struktur firem, obchodujících se státem.

Ficův poslanec návrh odůvodňuje tím, že dosavadní sankce jsou prý extrémně vysoké, a mohou vést k likvidaci podnikatelů. Je opravdu pozoruhodné, že s takto zásadními výhradami přichází zrovna nyní, kdy se Andrej Babiš potýká s mimořádnými problémy, ačkoli zákon platí od roku 2016.

V praxi by tato novela znamenala, že by Babišovým slovenským firmám umožňovala provést změny v zápisech registru, aniž by jim cokoli hrozilo. Totéž by pochopitelně platilo pro další dotčené velké firmy obchodující s veřejným sektorem.

Hospodářský výbor Kondrótův návrh minulý týden odmítl, ale jen proto, že vládní koalice neměla dostatek přítomných poslanců. Autor může novelu znovu předložit přímo na parlamentním plénu. Ostře proti se staví ministr spravedlnosti Gábor Gál (MOST-HÍD), jehož předchůdkyně ze stejné strany Lucia Žitňanská „protischránkový zákon“ prosadila.

Kdo je Maroš Kondrót?

Kondrótovy současné aktivity v Babišův prospěch nejsou náhodné a nejsou ani první na půdě slovenského parlamentu. Oba se znají ještě z doby, kdy společně působili v nomenklaturním a estébáky prolezlém podniku zahraničního obchodu Petrimex se sídlem v Bratislavě, zaměřeném na chemický průmysl.

Poslanec a významný lobbista Smeru-SD pomohl svému bývalému kolegovi už v roce 2014. Tehdy šlo o prosazení největší daňové úlevy v historii Slovenska ve výši 58,6 milionu eur (1,5 miliardy korun) pro chemičku Duslo Šala z holdingu Agrofert.

Agrofert převzal jeden z největších slovenských podniků vyrábějící čpavek v roce 2004. Začátkem března 2014 se v médiích rozšířily zprávy, že drží tehdejší jednobarevnou vládu Roberta Fica a stovky zaměstnanců chemičky v šachu, protože zvažuje přesun výroby do Německa nebo České republiky. Zachování výroby a její rozšíření s investicí 310 milionů eur (8 miliard korun) podmiňoval masivní státní dotací.

Zcela mimo pozornost českých médií, ačkoli už byl šéf ANO v té době ministrem financí, se daly události rychle do pohybu. Spřízněný Kondrót navrhl „bleskovou“ změnu zákona o pobídkách, umožňující utajovat před veřejností největší státní dotace. Koncem března prošla v parlamentu, kde měl v té době Smer-SD pohodlnou většinu.

Podle této novely nepotřebují daňové úlevy pro investice nad 200 miliónů eur souhlas celé vlády. Stačí jen rozhodnutí ministra hospodářství a souhlas Evropské komise.

Už tehdy se ve slovenských médiích spekulovalo o úlitbě Agrofertu. Kondrótova novela umožňuje schválit pomoc státu velkým firmám legálně bez jakékoli veřejné diskuse. Ministr hospodářství totiž není, na rozdíl od vlády, povinen předem oznamovat, o čem hodlá rozhodnout.

Utajená rekordní daňová úleva

5. května 2014, tedy pět dní po vstoupení novely zákona v platnost, požádal podnik Duslo Šala ministerstvo hospodářství o daňovou úlevu na deset let v rekordní výši 1,5 miliardy korun.

ČTK

V červnu tehdejší ministr hospodářství Tomáš Malatinský poslal žádost chemičky na definitivní schválení Evropské komisi, ačkoli ji do té doby nepodporoval. Krátce nato rezignoval a na jeho místo nastoupil dosavadní tajemník ministra Pavol Pavlis. Utajené schválení daňových prázdnin pro Agrofert vyšlo najevo až zpětně díky zákonu o svobodě informací.

V červenci téhož roku se objevily informace, že nový ministr hospodářství Pavol Pavlis v minulosti s Andrejem Babišem podnikal ve společnosti Post service Bratislava, která obchodovala s Agrofertem i Duslem Šala.

60 milionů pro Smer?

V téže době se znovu objevily starší spekulace, že jedním ze sponzorů Ficovy strany před volbami v roce 2006 měl být Andrej Babiš. Časopisu Týždeň tuto informaci potvrdil poslanec a člen předsednictva Smeru Ivan Varga s tím, že o neoficiálních sponzorských darech hovořil samotný Fico. Investigativní novinář Marek Vagovič tehdy hovořil o částce až 60 milionů korun, která neprošla oficiálním účetnictvím. Fico i Babiš sponzoring důrazně popřeli.

Skutečností však je, že Robert Fico, jehož v březnu 2018 ve zjitřené atmosféře kolem vraždy novináře Roberta Kuciaka nahradil ve funkci premiéra Peter Pellegrini, nadále udržuje s Babišem vřelé vztahy. „Vitaj doma,“ oslovil ho Fico při loňské lednové návštěvě Bratislavy.

Kondrótova aktivita je jen dalším potvrzením, jak premiérovy skandály přesahují hranice České republiky. Nechce se věřit, že by iniciativa zkušeného lobbisty prošla bez vědomí vedení jeho strany. Proto nelze vyloučit ani koaliční střet ve slovenském parlamentu.

Mezinárodní ostuda kolem osobních problémů Andreje Babiše nemá konce a nabývá nebývalých rozměrů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner