Diktátor Castro v devadesáti letech opustil navždy svůj Ostrov nesvobody

Eric Drooker

Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek SEČ bývalý kubánský prezident Fidel Castro. Oznámil to v kubánské státní televizi jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Vůdce kubánské revoluce podle Raúla zemřel v pátek 22:29 místního času (dnes v 04:29 SEČ). Jeho tělo by mělo být zpopelněno ještě dnes, a to v ranních hodinách místního času.

Pro některé byl ikonou svobody, stejně jako jeho spolubojovník Che Guevara. Pro jiné to byl strůjce poprav, vyvlastňování a jedna z příčin toho, že se Kuba propadla do chudoby a připomíná skanzen, kam se lidé jezdí dívat na staré domy a historická auta, která nějakým zázrakem ještě od revoluce jezdí. Z Kuby lidé s nasazením života prchali na vratkých člunech na relativně blízkou Floridu.

Fidel Castro, syn statkáře podnikajícího s cukrovou třtinou a ženy v domácnosti, vládl Kubě téměř půlstoletí, přesně od roku 1959, kdy byl pod jeho velením svržen diktátor Fulgencio Batista. O násilné převzetí moci se skupina revolucionářů pod vedením Castra pokusila už v roce 1953. Batista dal tehdy Castra uvěznit, ale po dvou letech jej nečekaně propustil.

„El comandante“ si příznivce získával nejen bojem proti imperialismu, pod hesly „Vlast nebo smrt!“, ale posléze i bezplatným zdravotnictvím a odstraněním zhruba 25 procentní negramotnosti. Jeho budování socialismu však nakonec přivedlo kubánské hospodářství ke kolapsu. Některé momenty připomínaly spíše černý humor. Na Kubě, někdejším vývozci cukru, nastal jeho nedostatek. Kuba se chlubila, že vynalezla dřevěný bicykl. Československá média radostně sdělovala v reportážích, že autobusy sice mají několik hodin zpoždění, ale lidem to nevadí, protože si na zastávkách mezitím zazpívají. Tato radost byla konec konců zadarmo.

Za jeho vlády se svět jednou dostal málem na pokraj války, která mohla být pro planetu osudová. Souhlasil v roce 1962 s rozmístěním sovětských jaderných raket na Kubě. Nepodařilo se to však utajit a Kreml musel nechat rakety zase s ostudou odvézt. Zůstala však blokáda Kuby, která trvá dodnes, ačkoliv za prezidenta Baracka Obamy dochází k postupnému zlepšování vztahů a k znovunavázání diplomatických styků.

V červenci 2006 předal Fidel Castro klíčové vládní pravomoci bratrovi Raúlovi. Původně mělo jít pouze o dočasné řešení, než se dlouholetý vládce Kuby dostane ze zdravotních problémů. Aspoň oficiálně, ve skutečnosti sázkové kanceláře, samozřejmě ne na Kubě, uzavíraly sázky na datum Castrovy smrti. V únoru 2008 ale Raúl získal vedoucí funkce natrvalo, i když jeho bratr měl před sebou ještě několik let života. Z někdejšího plamenného řečníka, který proslul svými několikahodinovými projevy, se stala bizarní postava, která se objevovala na záběrech v bundě Adidas a občas něco utrousila k zahraničním návštěvám. Teď tedy nastal definitivní konec a Kubánci budou zřejmě čekat na to, co přijde po skonu jeho bratra Raula.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články