
Německá spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbocková FOTO: President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons
FOTO: President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons
Americko-ruská jednání o Ukrajině mohou být užitečná, uvedla ve středu v prohlášení německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Zopakovala ale, že rozhovorů o míru na Ukrajině se musí zúčastnit i Evropa.
„Skutečnost, že se Američané setkávají s Ruskem i proto, aby jejich velvyslanectví v Moskvě opět plně fungovalo, by mohla být užitečná pro budoucí rozhovory,“ uvedla šéfka německé diplomacie s tím, že je třeba zachovat „chladnou hlavu“ a přistupovat k USA sebevědomě.
„Fiktivní mír, který by Rusku poskytl pouze prostor pro nové válečné tažení, by nepomohl nikomu: ani Ukrajině, ani Evropě, ani USA,“ varovala ale Baerbocková. Dlouhodobého míru je podle ní možné dosáhnout jen v Evropě a s Evropou. Bez ní by bylo Rusko ve výhodě.
Německá ministryně zahraničí také přivítala ve středu schválený 16. balík sankcí Evropské unie proti Rusku, který se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Za Německo přislíbila, že země zvýší svoji podporu Ukrajiny.
V prohlášení reagovala i na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v úterý nařkl Ukrajinu, že válku, kterou spustila rozsáhlá ruská invaze před třemi lety, začal Kyjev. „Nikdo jiný než Putin tuto válku v srdci Evropy nezačal ani nechtěl,“ uvedla Baerbocková.
Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastní premiér Petr Fiala.