Filip Humplík: Je jedno, jestli je Robert Šlachta traktorista nebo kombajnér

Eric Drooker

Pokuta za humor je šikana jako za Husáka. A je úplně jedno, jestli byl Robert Šlachta traktorista nebo kombajnér.

Policejní komisař Lukáš Kořínek se buď pomátl z letního horka, nebo se snaží cíleně zdiskreditovat svého zaměstnavatele. Jinak si neumím vysvětlit jeho bizarní, šikanózní a nesmyslnou pokutu levicovému aktivistovi, skrytému pod pseudonymem Tomáš Zelený. Ten se systematicky posmíval policistům, kteří ho vyšetřovali pro podezření z trestné činnosti (mimochodem, dodnes mu nic nedokázali a nebyl obviněn). Aktivista nazýval v dopisech policisty „orgány“ a radil jim, aby se na správné úřední postupy zeptali právníků, protože je zjevně neznají. Dnes už zaniklý policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu označoval Zelený za „Útvar pro organizování odhalovaného zločinu“ a jeho někdejšího šéfa Roberta Šlachtu nazval „bývalým traktoristou, který si nechal zmenšit uši“.

Všechny ty legrácky jsou věcně v zásadě správně. Ve zdejším úředním žargonu o sobě muži zákona často sami mluví jako o „policejních orgánech“ a v Zeleného kauze skutečně několikrát chybovali. Šlachta coby absolvent střední zemědělské školy sice místo traktoru řídil kombajn a uši si nenechal zmenšit, ale přišít, protože mu odstávaly. To jsou ale jen drobné nuance, které nehrají roli. Uvědomil si to i sám komisař Kořínek, když ve zdůvodnění pokuty napsal (cituji doslova): „Bez ohledu na to, že některé výroky či obraty, které podezřelý používá, mohou mít pravdivý základ je jasné, že jejich jediným cílem je policejní orgán a jím jménem vystupující úřední osoby dehonestovat a zesměšnit.“

To je první problém – jak můžete někoho urazit pravdou? Druhý a mnohem zásadnější problém je, že komisař Kořínek pokutuje za legraci. Tím nás vrací někam před listopad 1989 a posouvá nás do Orwellistánu, do Půlnočního království, kde je zakázáno zpívat, nebo do Severní Koreje. Pokud v Česku žijeme v demokratickém státě, je dehonestování a zesměšňování policajtů, státních úředníků, politiků a dalších veřejných osob jedním ze základních občanských práv a svobod.

Jako předseda pražské ODS a městský zastupitel to myslím zcela osobně. Kdybyste si ze mně pod hrozbou pokuty nemohli udělat legraci, bylo by něco špatně. Stejně jako komisař Kořínek jsem totiž váš zaměstnanec.

Tomáš Zelený je levicový aktivista, zatímco já jsem pravicový politik. Na světonázoru bych se s ním asi neshodl, ale to mi nebrání v tom, abych s ním teď byl solidární. Pan Zelený se proti pokutě brání soudně, a dobře dělá. Tahle policejní šikana nesmí projít už proto, že by se jinak občané začali bát vtipkovat. Ať to už ale nakonec dopadne jakkoli, policii paradoxně nejvíc uškodil příliš horlivý komisař Kořínek. Humoru, nadsázce a ironii se máme smát a ne je pokutovat jako za Husáka.

Takže se přidávám: Robert Šlachta je traktorista. Zdar útvare! Kam mám poslat 8.000,- Kč?

Komentář vyšel na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články