Filip: KSČM je demokratická strana. Kandidátku proto povede obviněný poslanec

Eric Drooker

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že strana nestáhne z čela karlovarské kandidátky obviněného poslance Jaroslava Borku. Toho policie stíhá kvůli machinacím s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Přesto Borku krajská organizace KSČM chce nadále za svého lídra. Vojtěch Filip řekl, že z pozice předsedy strany nařizovat Borkovo stažení nebude.

„Udělat bych to mohl, ale jak bych vypadal, až by to odložili? Nebo kdyby ho očistili u soudu, byl bych jediný, kdo mu nevěřil. My jsme demokratická politická strana, rozumíte tomu? Já nemohu nařizovat věci jako Andrej Babiš,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru pro server iRozhlas.cz.

Jaroslav Borka je obviněn z poškození finančních zájmů EU a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Toho se měl dopustit jako člen hodnoticí komise. V kauze ROP Severozápad je obviněno 26 lidí. Celkovou škodu zatím police vyčíslila na bezmála 14 miliard korun. Borka nabídl krajskému výboru rezignaci, ten ji ale nepřijal.

Vojtěch Filip uvedl, že ctí presumpci neviny a případ přirovnal k Věře Jourové, která za neoprávněnou vazbu dostala odškodnění 2,7 milionu korun. Přestože Borka zatím vazebně stíhán není, podle Filipa by mohl v případě osvobození žádat odškodnění. „On může chtít odškodné za psychickou újmu, i tu může prokázat. I to, kolik toho odvysílají média, i za to může chtít odškodnění. V tomhle ohledu si je politik rovný s běžnými občany. To, že se na něj kladou vyšší nároky, neznamená, že nemá stejná práva jako občané,“ řekl pro iRozhlas Vojtěch Filip.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner