Filip se omlouvat nebude. Do vedení Sněmovny nepatří, shodují se Fiala a Rakušan

printscreen ČT

Předseda KSČM a první místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: printscreen ČT

Předseda komunistů Vojtěch Filip se nehodlá omluvit za svá slova v ruském listu Krasnaja zvezda, kde kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za „zločinné“, a především pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v zemi ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům padlým v boji s bolševiky. Pražské komunální politiky nařkl z neonacismu.

„KSČM se právem obává, že některé opoziční pravicové politické strany v České republice, konkrétně TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti a ODS, mohou začít schvalovat neonacistickou politiku,“ postěžoval si Filip v Rusku a pochválil prezidenta Miloše Zemana.

V nedělním pořadu Partie na CNN Prima News dnes Vojtěch Filip prohlásil, že české národní zájmy nepoplival a omlouvat se nebude. Text v ruském listu Krasnaja zvezda byl uveden jako materiál od prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Na Filipovo vyjádření ostře reagovali šéf ODS Petr Fiala a předseda STAN Vít Rakušan. Oba v pořadu České televize Otázky Václava Moravce konstatovali, že Filip do vedení Poslanecké sněmovny nepatří. Fiala zopakoval, že z východu nikdy nic dobrého nepřišlo. „Nikdy jsme nevolili komunisty do čela Sněmovny. Slova Filipa jsou pro mě naprosto nepřijatelná, nemá co dělat ve vedení Sněmovny,“ řekl předseda ODS.

Vít Rakušan v té souvislosti upozornil, že už podepsal listinu, která požaduje odchod Vojtěcha Filipa z vedení Sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner