Filip v ČT přiznal, že je na straně Moskvy proti českým politikům. Prý propagují fašismus

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip  (ČTK)

Předseda KSČM a místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Šéf komunistů Vojtěch Filip se v ČT kroutil tak, až to bylo hloupé. V nedělních otázkách Václava Moravce se diskutovalo mimo jiné o tom, že Rusko vyhrožuje třem našim politikům trestním stíháním. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný teď mají policejní ochranu, protože se objevila zpráva týdeníku Respekt, že do Prahy přijel ruský diplomat vybavený jedem.

Moderátor Václav Moravec připomenul slova ruské státní agentury RIA Novosti, že „Česko se bojí dlouhých rukou Moskvy“. Na názor byl otázán i v debatě přítomný šéf komunistů Vojtěch Filip. Debata s ním byla obtížná, protože stále někam uhýbal, a když neuměl reagovat na připomínky, že neříká pravdu, vykřikoval, že nesmí doříci větu a je stále přerušován. Podle něj se článku v Respektu, který informaci o údajné hrozbě ze strany ruského agenta přinesl, „vysmáli i bezpečnostní experti“, přičemž jmenoval Andora Šándora a „generála Štefka“. Ti podle něj řekli, že „takovou blbost ještě nečetli“ a že „tohle snad nemohla vymyslet ani Bezpečnostní informační služba“. „Jeden článek v Respektu ještě neznamená, že něco takového je pravda,“ vykládal Filip a bylo mu jedno, že nejde jen o tento článek, ale zejména o veřejné vyhrožování českým politikům ze strany Moskvy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Že se k tomu vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček a mluvčí BIS, na Filipa neudělalo žádný dojem, protože ministr zahraničí podle něj není odpovědný za Bezpečnostní informační službu.

(K údajnému ohrožení pražských politiků se ministr Petříček vyjádřil takto: „Vláda rozhodně nesedí se založenýma rukama, pokud máme informace od zpravodajských služeb, že tady hrozí nějaké riziko.“ Petříčka cituje např. server iDNES.cz: „Nekomentuji úniky informací a mediální zprávy. Jen chci ubezpečit, že jak ministerstvo zahraničí, tak další resorty dlouhodobě průběžně spolupracují s našimi zpravodajskými službami. Nebereme na lehkou váhu jakákoli rizika, která by mohla ohrožovat naši zemi nebo občany. Jakékoli kroky v tomto směru jsou třeba i otázkou prevence, ale skutečně to víc nemohu a nechci komentovat.“)

K tomu, že Rusko chce podle svého nového zákona (který byl ještě navíc přijat až po demontáži pražského Koněvova pomníku – pozn. aut.) stíhat české politiky, kterým by také mohlo hrozit v nějaké jiné zemi zatčení a vydání do Ruska, Filip hned řekl, že takový zákon mají také Spojené státy a mohou stíhat kohokoli. Ještě do toho zapletl kauzu ruského hackera Nikulina, který byl Českem vydán do Spojených států. Moravec mu připomněl, že právě tento americký zákon komunisté kritizují, a jestli jim tedy vadí také u Ruské federace. Filip chvíli tvrdil, že mu vadí, pak se ale skutečně rozjel: Nechápe prý postoj těch tří politiků, „protože oni tady oslavují fašismus a já nechápu, proč by český politik měl oslavovat vlasovce a stavět jim pomníky. Vlasovci byli podporovatelé Hitlera.“ Na otázku, jestli je tedy na straně Moskvy, uhnul a řekl: „Ne, já jsem na straně českých občanů.“ A pak o trojici pražských politiků ještě jednou: „Oni propagují fašismus.“

Že jsou naši komunisté od svého založení filiálkou Kremlu, ať tam vládne kdokoli, je známo. Věrnost Moskvě pro ně byla vždycky víc než věrnost vlastním lidem. Vyhrůžky Putinovy kliky řádně zvoleným českým politikům komunistům nejen nevadí, ale stojí na její straně. Jsme rádi, že to Vojtěch Filip opět potvrdil, aby na to někdo náhodou nezapomněl. Svoboda projevu a historická fakta pro komunisty neznamenají nic. Pro ně je historie a možnost mluvit jen nástrojová záležitost, jak se dostat k moci, přisvojit si veškeré výhody a dál škodit, jak to dělali vždycky a všude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]