Film Milada jde do kin až po volbách. Škoda, možná by někomu otevřel oči

repro YT

Milada Horáková | FOTO: repro YT

Film o životě doktorky Milady Horákové Milada vstoupí brzy do kin. Bohužel ovšem až 2. listopadu, tedy po sněmovních volbách. Je přitom patrné, že mnoho lidí neví, nebo ještě hůře nechce vědět, v jak otřesné době se děj odehrává. Nejde přitom o fantazii filmařů, ale o poměrně nedávnou českou historii. I kdyby měl film odradit byť jen jediného člověka od toho, aby volil například komunisty či jinou extremistickou nebo xenofobní stranu, mělo smysl jej nasadit před volbami.

Snímek Milada vypráví životní příběh od mládí Horákové za první republiky přes hrozící trest smrti od nacistů po popravu komunistickým režimem. Ve filmu režiséra Davida Mrnky hraje Miladu Horákovou izraelská herečka Ayelet Zererová, prokurátorku Ludmilu Brožovou Polednovou Aňa Geislerová.

Historicky vhodná data premiéry by se přitom nabízela. Milada Horáková byla zatčena 27. září 1949. Letos toto datum vyšlo na středu, film tedy mohl mít večer slavnostní premiéru a vstoupit do kin na Den české státnosti. Místo toho měl ten den premiéru film Zahradnictví: Dezertér Jana Hřebejka.

V době, kdy hrozí povolební koalice ANO, KSČM a SPD by se nanejvýš hodilo lidem připomenout, jak to vypadalo v ne tak vzdálené době, kdy komunistický režim ve vykonstruovaných politických procesech posílal lidi na šibenici, do uranových dolů a na dlouhá léta do vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner