Film o Mašínech bude. Vybralo se na něj víc než jeden a půl milionu

Josef Mašín (ČTK)

Josef Mašín | FOTO: ČTK

Celovečerní snímek o bratrech Mašínech režiséra Tomáše Mašína, scenáristy Marka Epsteina a producenta Petra Bílka začnou natáčet 4. srpna v Praze. Lidé tvůrcům v crowdfundingové sbírce na jeho výrobu poslali více než jeden a půl milionu korun. Hlavní role ve filmu s názvem Bratři ztvární Oskar Hes a Jan Nedbal, v dalších se objeví například Matěj Hádek nebo Taťána Dyková. Do kin snímek zamíří 26. října 2023. ČTK o tom dnes za tvůrce informovala Zuzana Kantorová. Režisér Mašín je vzdálený příbuzný bratrů Mašínů.

Tvůrci pořádali sbírku, ve které potřebovali získat 1,5 milionu korun. Fanoušci jim nakonec poslali 1,531 milionu korun. Celkový rozpočet je ale mnohem větší. Vybrané peníze chtějí tvůrci primárně použít na větší výpravu snímku, ale současně nevylučují, že nakonec mohou sloužit i jako poslední záchrana před inflací.

()

“V létě natočíme asi třetinu filmu, zbytek nás pak čeká na podzim, což jsou vyhlídky, které mi dělají trošku starosti. Energetická krize, další vlna covidu, válka… Uvidíme, lehké to nemá nikdo, o to větší máme k našim podporovatelům respekt,” uvedl producent Bílek.

Někteří podporovatelé si za svůj příspěvek ve sbírce zajistili místo v komparzu či na natáčení filmu. Jeden z nich, který věnoval 150 000 korun, pak dokonce menší filmovou roli.

Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři se pokusili navázat na činnost svého otce Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacistickými úřady. Při jejich akcích zemřelo šest lidí ⁠–⁠ dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté. Josef Mašín, stejně jako jeho starší bratr Ctirad, který zemřel v srpnu 2011 v USA, svých činů v poválečném Československu a při útěku nikdy nelitovali.

“Je to téma blízké mému vnitřnímu nastavení. Když se někdo postaví jasné přesile, tak mu fandím. Zajímá mě i morální dilema toho příběhu, ten běh na hraně, když na agresi odpovíte silou, a to se dotkne i vašich nejbližších,” řekl režisér Mašín.

Šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů navrhla před týdnem sněmovna na udělení nejvyššího státního vyznamenání Řádu bílého lva. Na počátku třetího tisíciletí pro ně opakovaně navrhl státní vyznamenání senát, prezident Václav Klaus jej ale neudělil.

Režisér Tomáš Mašín debutoval výpravným dramatem 3 sezóny v pekle, které bylo nominováno na jedenáct Českých lvů. Zabodoval i s televizní sérií Ochránce, která nedávno získala Českého lva. Marek Epstein je autorem scénářů k filmům Šarlatán, Václav nebo Anděl Páně 2. Je držitelem Českého lva za scénář k dramatu Ve stínu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články