Dokumentární film „Rusko. Nejnovější dějiny“, v němž Vladimir Putin odhalil nové podrobnosti o svém životě, natočila moskevská televizní společnost Masterskaja, která dříve natáčela protivědecké filmy. Informoval o tom server telegra.ph.
Film vyvolal pozornost především tím, že v něm Vladimir Putin prohlásil, že rozpad SSSR byl rozpadem „historického Ruska“. „Co je to rozpad Sovětského svazu? Je to rozpad historického Ruska zvaného Sovětský svaz.“ Tvrdil také, že rozpad sovětského státu byl tragédií jak pro něj, tak pro většinu občanů země. Putin poukázal na ztrátu 40 procent území a přibližně stejného množství výrobních kapacit a obyvatelstva. To vše se budovalo tisíc let, řekl prezident. „Pro republiky je to asi dobře, ale pro lidi, kteří se proti své vůli ocitli v zahraničí, je to určitě špatně,“ vysvětlil Putin. Zdůraznil také, že 25 milionů Rusů se „ze dne na den ocitlo v zahraničí“, a označil ztrátu práce a domova za velkou humanitární tragédii.
Teď se ale pozornost upřela i na studio, které tento snímek natočilo. Nejznámějším dílem studia je podle serveru telegra.ph antivědecký film o vodě. Autoři filmu tvrdili, že pokud se lidé s vodou zdraví, čtou nad ní modlitby a pouštějí klasickou hudbu, získává voda zvláštní vlastnosti. Tvůrci filmu „Voda“ citovali i mnoho dalších pavědeckých teorií. Například to, že voda je jedinou látkou na planetě, která může být ve třech souhrnných stavech a uchovávat informace o jakýchkoli událostech.
Film byl uveden do kin v roce 2006 a okamžitě se dočkal mnoha nelichotivých recenzí ze strany vědců. Komise pro boj proti pseudovědě Ruské akademie věd označila film za ‚hanobení světové vědy‘. Přesto film Voda získal cenu Tefi za nejlepší dokumentární film, nejlepší kameru a nejlepší režii.
Společnost na svých stránkách píše: „Voda. Nejznámější látka na Zemi. Voda provází každý okamžik našeho života. Známe však tajemství tohoto úžasného prvku? Odkud pochází? Kdo a proč ji dal naší planetě, jediné ve vesmíru? Možná že sama voda zná odpovědi na tyto otázky? Unikátní filmové zpracování, účast zástupců všech náboženských vyznání a výsledky mnohaletého vědeckého výzkumu nám nabízejí neuvěřitelnou perspektivu – dotknout se nejstaršího tajemství – velkého mystéria vody. Film je odrazem. Film je zjevením. Film je rozhovor o tom nejdůležitějším: o našich životech. Věda a náboženství se v této otázce nikdy neshodly.“
V roce 2009 studio vydalo film Plíseň. Film tvrdil, že všechny války a revoluce byly způsobeny otravou námelem. Recenze na webu Lenta.ru film ztrhala: „Velmi krásný film s mnoha speciálními efekty a historickými rekonstrukcemi měl diváky zaujmout. Místo toho Plíseň vytváří zkreslený pohled na vědu a svět obecně pro ty, kteří jsou vědě vzdáleni. Nejprve tvůrci filmu hlasem Sergeje Bezrukova začnou děsit diváky příběhem o hrozivých následcích, které může způsobit plíseň, sídlící všude a ve všem. Divák se dozvídá, že věda je proti plísni naprosto bezmocná, a pokud bude plíseň chtít, z lidstva rychle zůstanou jen vzpomínky.
Za druhé se ve filmu neustále mísí vědecká fakta s legendami nebo spekulacemi. Kvůli své touze po vznešených tvrzeních autoři Plísně hojně využívají neprokázané teorie a nepodložená zobecnění. Příkladem je tvrzení, že všechny (sic!) války a revoluce byly způsobeny hromadnou otravou lidí námelem. Divák se také dozví, že zvonění má vlastnost ‚biorezonance‘ a potlačuje růst patogenních mikroorganismů. Hostující odborník, doktor Pearl Laperla, imunolog, prohlašuje, že tuberkulóza, osteoporóza, onemocnění kostí a demence jsou důsledkem patologií hub rodu Aspergillus, zatímco všechny nemoci spojené se zástavou krve a rakovinou jsou způsobeny patologiemi hub rodu Mucor. Takový objev by si zasloužil Nobelovu cenu.“
Vlastníkem televizní společnosti „Masterskaja“ je Saida Medveděvová, matka poslance Jednotného Ruska a novináře Andreje Medveděva. Firma byla založena v roce 2005 a sídlí v bytě Saidy Medveděvové v ulici Bolšoj Znamenskij. Podle Federální daňové služby činily příjmy společnosti na konci roku 2020 62,8 mil. rublů.