Filmem proti ruské agresi aneb Musíme vzdorovat zlu

Začíná cyklus benefičních projekcí Filmem proti ruské agresi  (Polský institut v Praze (se svolením))

Začíná cyklus benefičních projekcí Filmem proti ruské agresi | FOTO: Polský institut v Praze (se svolením)

Cyklus filmových projekcí Filmem proti ruské agresi představí snímky, které vypráví o moderních dějinách a současnosti Ukrajiny a Běloruska. Výtěžek akcí bude věnován na podporu sbírky organizace Post Bellum, která organizuje nákup helem, výrobu neprůstřelných vest a dalšího materiálu, který je teď na Ukrajině potřeba.

„Společně se spolkem 3KINO a Polským institutem v Praze jsme vybrali filmy, které dávají ruskou agresi na Ukrajině do širšího kontextu a zároveň zůstávají bolestivě aktuální. Připomínají, proč musíme vzdorovat zlu, které se snaží zničit náš region,“ říká Laimonas Talat-Kelpša, velvyslanec Litvy v České republice. Jedním z prezentovaných snímků bude dokumentární film Mariupolis litevského režiséra Mantase Kvedaravičiuse, který před několika dny právě v Mariupolu s kamerou v ruce tragicky zahynul.

Tradice imperialistického Ruska a sovětské rozpínavosti jsou pro Putina a jeho stoupence stále živé. (ČTK)

„Dějiny středovýchodní Evropy byly v Česku, stejně jako na Západě, dlouho vnímány z ruské imperiální perspektivy. Mnohým lidem teprve tragické události posledních týdnů ukázaly, že tento prostor obývají národy se svébytnou kulturou, dějinami a právem určovat si vlastní osud,“ dodává Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. Druhý z prezentovaných filmů, dokument Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreje Kutsily, který nyní žije v exilu v Polsku, vypráví právě o touze po sebeurčení běloruské společnosti, již před necelými dvěma lety brutálně potlačil režim Putinova spojence Alexandra Lukašenka.

Posledním snímkem v rámci květnového programu bude historické drama Pan Jones. „Jsem nesmírně rád, že se nám podařilo pro náš cyklus získat snímek o klíčové kapitole nejnovějších ukrajinských dějin od jedné z nejvýznamnějších světových režisérek, Polky Agnieszky Holland. Film nebyl v Česku téměř promítán, takže je to unikátní příležitost,“ vysvětluje Vavřinec Menšl, ředitel festivalu 3KinoFest a dramaturg projektu.

Květen – měsíc filmů proti ruské agresi

„Cyklus benefičních projekcí Filmem proti ruské agresi jsme nejprve pořádali jen ve třech pražských kinech, nyní se přidala i další města,“ říká Vavřinec Menšl. Cyklus tak bude zahájen v Praze v Městské knihovně a bude pokračovat v píseckém kinu Portyč, kde vyhradili filmům proti ruské agresi následující tři středy. Liberecké kino Varšava nabídne kromě filmové projekce i diskusní večer se zástupci organizace Post Bellum. V plzeňském Johan Centru – Moving Station se rozhodli promítnout dokumentární film Mariupolis. Výtěžek z akcí bude věnován na podporu sbírky organizace Post Bellum. Svoji účast na první projekci předběžně potvrdila Svjatlana Cichanouská, zvolená lídryně Běloruska.

Podrobný program

Praha – kino v Městské knihovně: 10. 5. Když květiny nemlčí

Písek – kino Portyč – tři středy proti ruské agresi: 11. 5. Když květiny nemlčí / 18. 5. Pan Jones / 25. 5. Mariupolis

Plzeň – Moving Station (Johan Centrum): 19. 5. Mariupolis

Liberec – kino Varšava: 25. 5. Pan Jones – následuje diskuse s představiteli organizace Post Bellum

Iniciátorem cyklu Filmem proti ruské agresi je spolek 3KINO a spoluorganizátorem Polský institut v Praze. Partnery jsou Velvyslanectví Litvy v ČR a Velvyslanectví Polska v ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články