Filozof Zeman se loučí aneb Promiň, Kačenko!

Twitter (PREZIDENTmluvci)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: Twitter (PREZIDENTmluvci)

Nyní je už téměř jisté, že prezident republiky Miloš Zeman se stal zajatcem podivné mynářovsko-nejedlovské suity, která jej tu a tam eskortuje mezi Pražským hradem, Lány, Střešovicemi, Moskvou a Pekingem, případně Vysočinou… Dosud sice nevíme, kdo aktuálně hraje roli stínového prezidenta (na twitteru zřejmě jistý Ovčáček), ovšem je nabíledni, že se s námi Miloš Zeman jakožto vrcholný světový státník pozvolna loučí. Jeho veřejné angažmá zanechalo nepřehlédnutelnou stopu nejen v české, ruské, čínské a globální politice, nýbrž jako člověk hloubavý a empatický zásadně ovlivnil současnou filozofii a lidové mudrosloví.

Připomeňme si proto alespoň některé Zemanovy klíčové výroky z minulého a letošního roku, které patří do zlatého fondu zemanovské filozofie. V nelehkých časech postkoronavirových nám mohou být posilou, útěchou i povzbuzením. A rovněž výživným prázdninovým čtením, o jehož závažnosti bychom měli opravdu všichni přemýšlet. Tak pravil Miloš Zeman, náš prezident-filozof:

„Závěrem bych Vám chtěl popřát radost z jízdy na motocyklu Harvey, a chtěl bych Vám doporučit, i když značka Harvey [v oficiálním přepisu taktně opraveno na Harley] to téměř neumožňuje, abyste jezdil pomalu, aby se Vám nic nestalo. Princ Hessenský se před týdnem na motocyklu zabil. Dejte si pozor.“ Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu (20. 5. 2020)

„Pobavilo mě, že ten údajný ruský agent měl přijet s ricinem, protože moje malé znalosti chemie říkají, že ricin je jakési projímadlo, a italští fašisté ho dokonce používali k trestání politických odpůrců zajímavým způsobem, alespoň to nebyla ta poprava, ta smrt.“ Rozhovor prezidenta republiky pro Český rozhlas Radiožurnál (5. 5. 2020)

„Milý pane redaktore, já nevěřím médiím, a právě proto si občas přečtu svůj oblíbený teletext.“ Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1 (19. 4. 2020)

„Dostal jsem odpověď, že tímto problémem je výrazný nedostatek zdravotnických prostředků. Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků.“ Projev prezidenta republiky k národu (19. 3. 2020)

„Samozřejmě že nejaktuálnějším problémem je dnes koronavirus. Milí přátelé, já jsem starý člověk a já už jsem tady zažil tolik epidemií, že je ani nedokážu spočítat. Začalo to z Velké Británie, promiň, Kačenko, nemocí šílených krav, samozřejmě čtyřnohých.“ Projev prezidenta republiky při výročním koncertu „Můj sedmý rok s vámi“ (8. 3. 2020)

„A protože vidím pana předsedu s chlebem, chtěl bych s potěšením konstatovat, že minule jsem vyjádřil nelibost nad tím, že mně dal chléb slunečnicový, zatímco já chtěl kmínový, a nyní od pana předsedy, protože prezident se má poslouchat, děkuji, dostanu kmínový chléb.“ Projev prezidenta republiky při přijetí vítězů soutěže „Vesnice roku 2019“ (20. 2. 2020)

„Moje maminka mě učila a byla na mě daleko přísnější než na jiné děti. A mimochodem, já jsem nejenom učitelské dítě, Xavere, já jsem taky jedináček. Víte, kdo je nejprotivnější? Učitelský jedináček!“ Rozhovor prezidenta republiky pro pořad Českého rozhlasu Xaver a host (5. 2. 2020)

„Já se těším, pokud mi to Andrej podepíše, že 28. října tohoto roku vyznamenám Karla Gotta Řádem Bílého lva I. třídy, protože si máme vážit lidí, kteří v životě něco dokázali, a ignorovat posměšky závistivých trpaslíků, kteří nedokázali nic.“ Projev prezidenta republiky při 5. reprezentačním plesu prezidenta České republiky (10. 1. 2020)  

„Chtěl bych vám popřát bolest. Ale víte, jakou bolest? Takovou bolest, o které mluvil Tomáš Masaryk, když řekl, myšlení bolí. Chtěl bych vám všem popřát, abyste i nadále byli svobodnými osobnostmi, které si vytvářejí svůj vlastní názor a nenechají se nikým manipulovat. Abyste si vážili sami sebe právě proto, že máte vlastní informovaný názor.“ Vánoční poselství prezidenta republiky (26. 12. 2019)

„Před dvěma lety jsem na Velitelském shromáždění doporučoval, aby se armáda vyzbrojila drony. Nesetkal jsem se s příliš velkým nadšením, zejména mezi vojenskými komentátory, jejichž vědomosti jsou nepřímo úměrné jejich sebevědomí. Nicméně praxe, nikoli naše praxe, ale praxe ve světě prokázala, že drony umějí bojovat.“ Projev prezidenta republiky při setkání u příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu (15. 10. 2019)

„Já Vás překvapím, pane Soukupe, v sobotu jedu na pohřeb Karla Gotta, ale nikoli proto, že chci uctívat nějaké masové shromáždění, ale proto, že to byl můj přítel, a já jsem v poslední době byl pouze na třech pohřbech. Na Františku Čubovi ze Slušovic, potom na mém příteli rybáři Jirkovi Růžičkovi z Bohdalova a nyní na Karlu Gottovi, protože to byl přítel, to, že to byla celebrita, mě nezajímá.“ Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“ (10. 10. 2019)

„Není mnoho osobností, které se neobávají zabojovat, když cítí, že se dějí nepravosti a nespravedlnost. Ano, narážím na onu známou televizní krizi, která byla obrovským křtem ohněm. A situací, kdy se doslova lámaly charaktery. Obdivuji sílu, se kterou jste, milá a vážená paní Bobošíková, čelila nenávistnému davu, tužbám po lynči. Byla jste tehdy poplivána samozvanými nositeli jediné pravdy. A přece jste zvítězila. S noblesou a s pevnou vnitřní vírou.“ Zdravice prezidenta republiky u příležitosti narozenin manželů Bobošíkových (29. 8. 2019)

„A sorry jako, vzpomněl jsem si ještě na jednu poznámku. Byl jsem občas obviňován, že opouštím svoji chalupu na Vysočině. Já ji neopouštím, já tam budu dál a dál jezdit do konce života. Ale můj problém je, že někam musím umístit sebe, svoji ženu, svoji dceru, svoji tchyni, které říkáme babičko, a svého psa. A na to, uznejte, ty dvě místnosti v Novém Veselí přece jenom jsou trochu málo.“ Z projevu prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Kraje Vysočina (25. 6. 2019)

„Tak jsem si nechal nedávno udělat analýzu plynovodu Nord Stream 2. Zjistil jsem, že je to pro Českou republiku ekonomicky výhodné. Mimochodem tato stavba je už údajně asi z osmdesáti procent dokončena. Já vycházím z toho, že se na tom dohodlo Německo a Rusko, a co jim ti ostatní mají do toho mluvit.“ Projev prezidenta republiky při Žofínském fóru (28. 5. 2019)

„Mimochodem o efektivitě čínských investic svědčí úspěchy fotbalového klubu Slavia a v mé delegaci jsou legendy českého sportu, ať je to Pavel Nedvěd jako fotbalista nebo Jaromír Jágr jako hokejista, o němž doufám, že se stane jednou z tváří zimních olympijských her v Číně.“ Projev prezidenta republiky při slavnostní recepci k zahájení oslav 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi ČR a ČLR (25. 4. 2019)

„Vážená a milá paní hejtmanko, dámy a pánové, mimochodem bylo mi řečeno, že je tady i mikrofon, který používal prezident Ludvík Svoboda, což asi tak bude toto, ale já budu následovat příklad paní hejtmanky a budu mluvit do tohoto mikrofonu a současně se trochu nakloním, a možná že zvládnu oba dva mikrofony najednou.“ Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Karlovarského kraje (21. 3. 2019)

„Milý Mirku Soukupe, vážení přátelé, nebudu opakovat svůj omšelý bonmot, že při padesátých narozeninách končí puberta. Místo toho Ti, Mirku, řeknu něco, co nemohu říci nikomu jinému než Tobě. Prožili jsme spolu desítky televizních diskuzí, a já jsem po těchto desítkách si Tě začal vážit, ale nejen to, začal jsem Tě považovat za svého přítele a doufám, že totéž platí i z Tvé strany.“ Projev prezidenta republiky při oslavě 50. narozenin Jaromíra Soukupa (22. 2. 2019)

„Mimochodem, já, abych se nechlubil cizím peřím, jsem ten termín lepšolidé převzal z jednoho článku Václava Klause mladšího, který jsem měl v Monitoru. Zalíbil se mi a uvědomil jsem si, že je v zásadě totéž, jako pražská kavárna, ale s tím rozdílem, že to samozřejmě zahrnuje celou republiku, i když pochopitelně tak devadesát procent těch nafoukaných lepšolidí žije v Praze.“ Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“ (10. 1. 2019)  

Tož tak… Přibližně do roku 2023 máme o čem přemýšlet…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner